Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokuz Eylül'e iki ödül

Organ bağışı ve nakli konusunda Türkiye'nin en iyi 5 hastanesi arasında yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 14.11.2013
Türkiye'nin en çok organ bağışı yapılan 5 sağlık kurumu arasında yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği törenle ödüllendirildi. Her yıl Kasım ayının ilk haftasında düzenlenen "Organ Bağışı ve Nakli Haftası" kutlamaları çerçevesinde Ankara'da düzenlenen etkinlikte, Türkiye'nin en iyi 5 hastanesi arasında yer alan DEÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Mas'a ve "Organ Nakil Koordinasyon Ekibi" adına DEÜ Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Uzman Hemşire Pakize İstan'a plaket verildi. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, Türkiye Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterleri, bölge koordinasyon ekipleri ve yaklaşık 2 bin davetlinin katıldığı programda, Başhekim Prof. Dr. M. Refik Mas ve Uzman Hemşire Pakize İstan, iki ödül alarak büyük onur yaşadı. Organ naklinde çok deneyimli ekiplerle Türkiye'nin her bölgesinden gelen hastalara hizmet verdiklerini belirten Başhekim Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, her bağışın yeni bir yaşam anlamına geldiğini, bilinç ve duyarlılığın artması yönünde çaba harcadıklarını ifade etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde son üç yılda 54 beyin ölümünün tespit edildiği, 27 ailenin organ bağışında bulunduğu belirtildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen hastaların ailelerinin, en acılı anlarında aldıkları paha biçilmez karar ile 97 organ nakli bekleyen hastaya yeni yaşam armağan ettiklerini belirten Uzman Hemşire Pakize İstan şu bilgileri verdi:

İZMİR AVRUPA DÜZEYİNDE
"Türkiye geneline bakacak olursak; her gün bin ölümden ancak 3-4'ü beyin ölümü olup, günde yaklaşık 10, yılda 3650 beyin ölümü tanılanması gerekiyor. Resmi kayıtlarda ise beyin ölümlerinin ancak yüzde 40'ının tanılanarak bildiriminin gerçekleştiğini görüyoruz. 2012'de ülkemizde bin 474 beyin ölümü gerçekleşti ve 347 aile (yüzde 24) organ bağışında bulundu. Resmi kayıtlara göre; 2012'de kadavra donörden organ temininde İspanya, dünya ülkeleri arasında milyon nüfus başına (pmp) 35 oranı ile ilk sırada yer alırken, bu oran Batı Avrupa'da 18, Kuzey Amerika'da 17, Türkiye'de ancak 4.7 oldu. Ege Bölgesi'nde ise bu oran 8.1, İzmir'de 17.1 olarak kayıtlara geçti. Bir başka deyimle; İzmir, Batı Avrupa Ülkeleri düzeyinde yer aldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokuz Eylül'e iki ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN