Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşımda engel yok

Giriş Tarihi: 15.11.2013

İzmir Büyükşehir Belediyesi, gün içinde sefere çıkan 1100 otobüsün tamamını engelli dostu yapmak için çalışma başlattı

İzmir ve çevresinde yaşayan engelli vatandaşların kent içi toplu ulaşım araçlarından daha sağlıklı yararlanabilmesi için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, gün içinde sefere çıkan 1100 otobüsün tamamını engelli dostu yapmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda 278 adet engelli platformu alınması öngörüldü. 2014 yılında alınacak yeni engelli platformları ile ESHOT Genel Müdürlüğü'nün her gün sefere çıkardığı 1100 otobüsün tamamı engelli dostu olmuş olacak. Alınacak platformlar ESHOT'un atölyelerinde otobüslere monte edilecek. Yeni uygulama sayesinde otobüslere iniş ve binişlerde özellikle tekerlekli sandalyeyle yaşamaya mahkum vatandaşların çektikleri sıkıntılar da tarihe karışacak. Platformlar sayesinde otobüsle seyahat engelliler için kabus olmaktan çıkacak.

278 PLATFORM ALINACAK

Kent genelinde görme engelli vatandaşların ulaşmak istedikleri noktalara daha rahat ulaşabilmeleri için kaldırımlara hissedilebilir yüzey döşeyen büyükşehir belediyesi şimdi de her gün sefere çıkan 1100 belediye otobüsünün tamamını engelli dostu yapmak için çalışma başlattı. Halen sefere çıkan 1100 otobüsten 822'sinde engelli platformu bulunan ESHOT Genel Müdürlüğü geriye kalan 278 otobüsü de engelli dostu yapmak için harekete geçti. Bu kapsamda ESHOT Genel Müdürlüğü'nün 2014 mali yılı gider bütçesinde 4 milyon 795 bin liralık kaynak ayrıldı. Bütçenin önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilmesinin ardından ESHOT Genel Müdürlüğü yeni platformların alımı için yeni yılın ilk aylarında ihaleye çıkacak.

Büyük kolaylık
Alımın gerçekleşmesi ile birlikte 278 engelli platformu ESHOT Genel Müdürlüğünün atölyelerinde otobüslere monte edilecek. Böylece her gün sefere çıkan 1100 otobüsün tamamı da engelli dostu olmuş olacak. Özellikle tekerlekli sandalye ile yaşamaya mahkum olan vatandaşlar yeni uygulama sayesinde rahat nefes alacak. Montajı yapılacak platformlar ile tekerlekli sandalye ile belediye otobüslerine iniş ve binişler kabus olmaktan çıkacak. Bu arada ESHOT, yeni yılda filosuna 100 körüklü otobüs daha katacak. Böylece Avrupa ülkeleri gibi filo yaşı 5'in altına düşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda engel yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN