Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotik cerrahide "uzay teknolojisi"

Göbek çukurundan girerek tek delikten bir hastanın rahmini alan Prof. Dr. Fatih Şendağ'ı canlı yayında bütün dünya izledi

Giriş Tarihi: 16.11.2013
İki yıldan beri "Uzay Teknolojisi" olarak tanımlanan robotik cerrahide harikalar yaratan Ege Üniversitesi'nde yapılan operasyona bu kez bütün dünya tanık oldu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Fatih Şendağ bir kadın hastanın göbek çukurundan girerek tek delikten rahmini aldı. 70 dakika süren bu başarılı operasyon Ege Üniversitesi'nde Türk hekimler tarafından naklen yayınla izlenirken ABD'de dünyanın 85 ülkesinden 5 bin jinekolog da Washington da Kongre Merkezi'nde anında izledi. Ameliyat, Ege Üniversitesi Bilgi İletişim Teknolojileri Merkezi (BİTAM) tarafından gerçekleştirilen başarılı canlı yayınla iletildi. Ameliyatı başından sonuna kadar izleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Candeğer Yılmaz, Prof. Dr. Şendağ'ı kutlayarak , "2009 yılı Mart ayından itibaren Türkiye'de ilk defa tek delik laproskopik ameliyatları da biz yapmıştık. 2013 Ocak ayında yine Türkiye'de ilk kez tek delik robotik ameliyatlar Prof Dr. Fatih Şendağ tarafından gerçekleştirilmişti. Bu başarılar dünya tıp literatürüne girdi.Şimdi "İlklerin Üniversitesi" Ege'nin bir ilki daha oldu. Buna sadece Türk hekimleri değil , dünyanın tıp alemi tanık oldu. Çok mutluyuz" dedi.

ÖNDERLİK EDİYORUZ
Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Niyazi Aşkar ise "Robotik cerrahide geldiğimiz nokta gurur verici. Dünyadan geri kalmadığımız gibi, teknolojiyi çok yakından takip ediyor, hatta önderlik ediyoruz. Fatih hocamızı kutluyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotik cerrahide "uzay teknolojisi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN