Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşure kardeşliği

Özellikle belediyeler ve sivil toplum kurululuşları sayıları on binleri bulan hemşehrilerine geleneksel tatlıyı dağıttı. Her kesimden vatandaşlar dağıtılan aşurelere yoğun ilgi gösterdi

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Muharrem Ayı nedeniyle Ege Bölgesi'ndeki belediyeler, bazı sivil toplum kuruluşları ve aileler hemşehrilerine, yakın çevrelerine aşure dağıttı, bir geleneğimizi en güzel şekilde yaşattı. Denizli'de Belediye, daha önce birçok kez düzenlediği aşure dağıtımı geleneğini bu yılda sürdürdü. Bayramyeri'nde kurulan çadırda, pişirilen aşureler, bizzat Başkan Osman Zolan'nın da katılımıyla dağıtıldı. Başkan Zolan, küçük çocuklardan yaşlısına kadar onlarca kişiye aşure verdi. Belediye'nin aşure dağıttığı Denizlili sayısı ise 10 bini aştı. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Muharrem Ayı vesilesi ile hemşehrilerine aşure dağıttı. Buca Belediyesi önüne kurulan aşure ocaklarının başına geçen Başkan Tatı, kendi elleriyle yurttaşlara aşure ikram etti. Eşi Oya Tatı'nın da katıldığı etkinlikte, dağıtıma Başkan Yardımcılarından Ziya Çamsarıoğlu, Hüsnü Kaya, Muzaffer Kater, Buca Muhtarlar Derneği Başkanı Eşfak Yurdanur, Bucalı muhtarlar, Buca Kent Konseyi Başkanı Rezzan Gedik ve Kültür İşler Müdürü Sakine Akyüz de destek verdi.

MARDİNLİ İKRAMI
İzmir Mardinliler Federasyonu yöneticileri de Konak Meydanı'nda aşure dağıttı. Geçtiğimiz yıl 3 bin 500 kişiye aşure dağıttıklarını belirten Federasyon Başkanı Mehmet Şakin Irmak, bu seneki hedeflerinin 10 kişiye ulaşmak olduğunu açıkladı. Muharrem Ayı'nın çeşitli etkinliklerle kutlandığını, Federasyon olarak da mübarek cuma günü aşure etkinliği düzenlemeyi uygun gördüklerini belirten Irmak; "Bu sene ikinci etkinliğimiz. Bunu geleneksel hale getireceğiz. Her yıl bu dönemde Konak Meydanı'nda aşure dağıtımını gerçekleştireceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşure kardeşliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN