Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Darbe olmasaydı DP kaybedebilirdi"

AK Parti'nin dışında girdiği üç seçimi sadece Demokrat Parti'nin kazandığını belirten İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, "1960 darbesi olmasaydı DP 1961 seçimini kaybedecekti" dedi

Giriş Tarihi: 17.11.2013
AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, AK Parti'nin halka yakın olduğu, onun yaşamını iyileştirecek projeler geliştirdiği ve dayanışmacı bir hareket olduğu için üç seçimde de oylarını artırmayı başardığını söyledi. Günay, "2002 yılından itibaren AK Parti, girdiği üç genel seçimde de oylarını artırarak iktidara geldi. Siyaset tarihimizde üç seçim kazanan bir başka parti daha var, Demokrat Parti. Ancak DP'nin oyları, girdiği son seçimde azalmaya başlamıştı. 1960'ta askeri müdahale olmasaydı 1961'de yapılacak genel seçimi belki de DP kaybedecekti. Ancak AK Parti oylarını her üç seçimde de artırmıştır ve Türkiye'de siyasetin normalleşmesinin yolunu açmıştır" dedi. İstanbul Aydın Üniversitesi ve Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü (IRI) tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi, İzmir Hilton Oteli'nde düzenlenen final oturumu ile sona erdi. Oturumda konuşan eski Kültür ve Turizm Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, CHP'nin 70'li yıllarda iki seçim kazanmasını 71 askeri müdahalesine karşı çıkmasına bağladı. Günay, "Demokrat Parti'nin yolunu açtığı siyasi hareketi fikren devam ettirenler, 1960 müdahalesine karşı çıktığı için müdahale sonrasında seçimleri kazanmıştır. 60 darbesinin yanında duran CHP ise kaybetmiştir. Ancak CHP, 1971 müdahalesine karşı çıktığı için devamında gelen 1973 ve 1977 seçimlerini kazanmayı başarmıştır" dedi. AK Parti'nin 2002 yılından itibaren girdiği üç genel seçimde de oylarını artırarak iktidara geldiğini vurgulayan Günay, "Siyaset tarihimizde üç seçim kazanan bir başka parti daha var, Demokrat Parti. Ancak DP'nin oyları, girdiği son seçimde azalmaya başlamıştı. 1960'ta askeri müdahale olmasaydı belki de DP 61 seçimlerini kaybedecekti. Ancak AK Parti oylarını her üç seçimde de artırmıştır ve Türkiye'de siyasetin normalleşmesinin yolunu açmıştır" diye konuştu.

ÜÇ KRİTER ÖNEMLİ
Türkiye'de 1946'dan beri yapılan seçimlerde halkın oyunu kullanırken üç kriteri göz önüne aldığını anlatan Günay, "Bunlardan birincisi bir siyasi hareket kendisine yakın mı? Ona dokunabiliyor mu, iç içe mi? Buna bakıyor. İkincisi o siyasi hareketin kendi yaşamını ekonomik ve sosyal olarak iyileştirecek projeleri var mı? Ve üçüncüsü de dayanışmacı bir yaklaşıma sahip mi?"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Darbe olmasaydı DP kaybedebilirdi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN