Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür KAYNAR: Anketten çıkan 2 önemli sonuç

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Kamuoyu araştırma şirketi ORC, İzmir'e yönelik bir çalışmaya daha imza attı. 7-11 Kasım tarihleri arasında 30 ilçede 7 bin 364 kişiyle yüz yüze görüşülmüş. CHP Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray'a Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesi halinde yüzde 46.8'lik destek çıkmış. Aynı araştırmaya göre mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu'nun oy oranı yüzde 42.8 olarak gerçekleşmiş.
CHP'nin en çalışkan vekillerinden Aytun Bey'in "Adayım" dememesine rağmen bu denli destek görmesinin, CHP yönetimince dikkate alınacağı kesin.
Aynı araştırmanın bir çarpıcı bölümü daha var. İzmirlilere "Bu kentin en önemli problemi ne" diye de sorulmuş. Sorunlar listesinin zirvesine yüzde 30'la ulaşım-trafik yerleşmiş. İkinci sırada yüzde 23.5'le çevre ve su kirliliği, sonra da yüzde 15.1'le altyapı problemleri var. Malumun ilanı gibi, doğrusu hiç şaşırmadım. Çünkü uzun süredir trafik sorununu tartışıyoruz. Günün bazı saatlerinde yollar geçit vermez hal aldı, "Geliyorum" diyen tehlikeyle yüz yüzeyiz!.. Şu anki stratejiyle trafiğin sağlıklı olarak yönetilemediğini düşünenlerdenim.
Araç sayısı çığ gibi artarken, yeterli yollar açmak yerine olanları da daralttığımızı anlatmaya gerek yok, herkes biliyor.Trafiği içinden çıkılmaz hale getirip kördüğüme çeviren asıl yanlış ise yolların birbirinden bir türlü ayrılamaması. İzmir'de tıkanan yerlere bakarsanız, trafiğin ışıkla düzenlenmeye çalışıldığı kavşakları görürsünüz. Basmane, Ege Üniversitesi Hastanesi, Şemikler kavşakları ve Karabağlar bölgesi akla ilk gelenlerden...
Oysa çözüm, yolların kesiştiği kavşakları ısrarla korumak yerine, altgeçit ya da üstgeçitlerle ortadan kaldırmak. Ne yazık ki Çiğli ve Gaziemir'de yapılan az sayıdaki altgeçitin dışında bu yönde adım atılamadı.
Büyük Kanal Projesi geçiyor, zeminde sıvılaşma var gibi nedenlerle kara noktalara el sürülmedi! Diğer yandan ise trafik ışıklı yuvarlak kavşaklara yenileri eklendi. Ana arterlerde kesintisiz geçiş sağlanamadığı sürece, araç yoğunluğu arttığında trafik akışının sağlanması imkansız. Bir de bu kavşaklara otopark yetersizliği ve alışkanlıklar yüzünden park ihlalleri ekleniyor. Böylece ortaya dağ gibi trafik problemi çıkıyor, vatandaş da şikayet ediyor.
Büyükşehir Belediyesi'nin yeni dönemde beklenen adımları atmasını, kavşak ve trafik lambası eziyetinden İzmirlileri kurtarmasını şimdiden temenni ediyorum.
Sonuç olarak...
Seçim öncesindeki şu kritik dönemde ORC'nin son kamuoyu araştırması iyi okunmalı, halkın taleplerine ve tespitlerine kulak verilmeli.
Aksi halde, hepimizi yorgun düşüren sorunları daha çok konuşuruz, vatandaş da şikayet eder durur!..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Anketten çıkan 2 önemli sonuç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN