Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalınlaşmış tırnaklar sorun olmaktan çıktı

Giriş Tarihi: 21.11.2013
AYAK tırnaklarındaki kalınlaşma hem kötü bir görünüme neden olur hem ayak sağlığına zarar verir. Podiatrist Menekşe İzer, bu can sıkıcı durumun nedenlerini şöyle açıkladı:
En önemli etken mantar enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon hem tırnağın kalınlaşmasına hem bozulmasına yol açabilir.
Bazen yanlış ayakkabı seçimlerinde ayağa yapılan baskılar sonucu mantarlı tırnağın yaptığı şekil bozuklukları ve tırnak kalınlaşması görülebilir.
Cerrahi operasyon sonucunda çektirilen tırnaklarda enfeksiyon nedeniyle şekil bozuklukları oluşabilir.
Hijyen konusunda uygun olmayan yerlerde el ve ayak bakımı yatırıldığında zamanla şekil bozuklukları görülebilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kalınlaşan tırnağa özel makinalar ile işlem yapılması gerektiğini söyleyen Menekşe İzer, tedavi için şu bilgileri verdi: "Tırnağın sağlıklı olması için gereken inceliğine getirip esnekliğini geri kazandırmak lazım. Ama tabii ki bu yeterli değildir. Yeterince inceltilen tırnaklar, uygun alçı kalıplarla kısa anda güzel görünüme kavuşturulur. Sağlığına kavuşması için de özel solusyonlar ve tırnak yumuşatıcıları kullanılır. Bizim kontrollerimizle tırnaklar düzeltinceye kadar tedavi devam eder. Yapılan bu işlemler sonucunda, bazen tırnak kanallarının altına gelen bölgede bir nasırlaşma olabilir. Bu durumda tırnağınız batıyormuş gibi gelebilir. Böyle anlarda verdiğimiz yumuşatıcı yağlar tedaviye yardımcı olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalınlaşmış tırnaklar sorun olmaktan çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN