Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Bilgin ÖZMEN: Hashimoto hastalığı önemsenmeli

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Tiroid bezi iltihabı veya tıptaki adıyla "Hashimoto tiroiditi" bağışıklık sisteminin bir bozukluğu sonucu ortaya çıkar. Tiroid bezi yetmezliğinin en önemli nedeni Hashimoto tiroiditidir. Hashimoto tiroiditi, otoimmün hastalıklar dediğimiz hastalıklardandır. Vücudumuz kendi dokusunu yabancı doku olarak algılayıp onu yok etmek ister ve vücut içinde bir savaş oluşur. Hashimoto tiroiditinde "otoimmun olaylar" tiroid bezinde cereyan ettiği için, onun hücrelerini harap eder, tiroid hormon üretimi azalır, zamanla bu hormonu üretecek hücre kalmaz. Sonunda tiroid hormon yetmezliği tıp dilindeki adı ile hipotiroidi gelişir. Hashimoto hastalığının başlangıcında tiroid bezinde büyüme, yani "guatr" vardır. Hastalar bu dönemde tiroid bezindeki büyüme nedeniyle doktora müracaat ederler. Ancak yıllar içinde tiroid bezindeki harabiyetin ilerlemesine bağlı olarak tiroid küçülür. Hashimoto tiroiditi toplumun yüzde 2'sinde görülür ve hastalarının yüzde 95'i kadındır. Her yaş grubunda görülse de 30-50 yaş arasında daha sıktır. Hashimoto hastalığı genetik geçişlidir. Aynı ailenin birkaç ferdinde, özellikle 1. dereceden akrabalarında sık görülür. Bu nedenle bir kişide Hashimoto tiroiditi varsa, ailenin diğer üyelerinde de hastalığın bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır.

ŞİKAYET, BELİRTİ VE TEDAVİSİ
Bu hastalar doktora genellikle tiroid bezinin büyümesi yani guatr nedeniyle veya tiroid hormon azlığının yol açtığı bitkinlik, el ve yüzde şişme, uyuklama, ciltte kuruluk, ses kalınlaşması, kabızlık gibi şikayetler nedeniyle başvururlar. Tiroid bezinde ağrı veya hassasiyet yoktur, büyüme sessiz olur. Bu hastalıktan şüphelenildiğinde serbest T4 (FT4), serbest T3 (FT3) ve TSH hormonları ile birlikte anti-TPO antikoruna bakılmalıdır. Çünkü hastaların yaklaşık yüzde 80'inde teşhis konduğunda FT4, FT3 ve TSH düzeyleri normal saptansa da tiroid bezinde hormon yapımı azalmaya başlamıştır. Anti- TPO antikorlar Hashimoto tiroiditi için tanı koydurucudur. Hastaların yaklaşık yüzde 95'inde yüksek olarak bulunur. Hashimoto tipi tiroid iltihabını yok edecek, tamamen iyileşmeyi sağlayacak bir tedavi ne yazık ki yoktur. Guatr veya tiroid bezi yetmezliği (hipotiroidi) varsa tedavi edilmelidir. Özellikle doğurganlık çağındaki bayanlar için hipotiroidi önemlidir. Çünkü adet düzeninde bozulma görülebileceği gibi, hamile kalma ihtimali azalabilir veya düşük riskinde artma olur. Ayrıca hipotiroidili bir bayanın hamile kalması da bebek için önemli bir tehlike oluşturabilir.

BEBEĞE ZARARI OLMAZ

Tedavide tiroid hormonu (L-tiroksin) kullanılır. Belirli aralıklarla tiroit hormon testleri (serum TSH) yapılarak tedavinin etkinliği değerlendirilir. Özellikle hipotiroidi gelişmiş veya tiroid bezi ileri derecede küçülenlerde, tedavi yaşam boyu sürdürülür. Hipotiroidi olmasa bile, guatrı olan hastalar, tiroid hormonu tedavisinden fayda görürler. Büyüme gösteren tiroid bezi uygulanan tedavi ile küçülür. Tedavide kullanılan ilaçlarının sabahları aç karnına, mümkünse kahvaltıdan 20-30 dakika önce, alınması gerekir. Çünkü aç karnına alınan ilacın emilimi daha iyi ve etkinliği daha fazladır. Gebelik öncesi Hashimoto tiroiditi teşhisi almış olan bayanlar, gebe kalmayı düşündüklerinde mutlaka ilaç konusunda doktora danışmaları gerekir. Çünkü gebe kalmadan önce, kullandıkları tiroid hormon ilaçlarının dozunun yeterli olup olmadığı değerlendirilmelidir. Gebe kaldıklarında ise tiroid hormonu tedavisine aksatmadan devam etmeleri, hatta gebeliğin ilerleyen dönemlerinde tiroid hormonu ihtiyacı fazlalaşacağı için, ilacın dozunda artış yapılması gerekir. Gebelik süresinde hipotiroidinin tedavisi için kullanılan tiroid hormonu ilaçlarının bebeğe bir zararı yoktur.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. Bilgin ÖZMEN: Hashimoto hastalığı önemsenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN