Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenlik çağındaki sivilceleri, mucit yaptı

Şebnem Özen 13 yaşındayken sivilceleri yüzünden "çirkin ördek yavrusu"na döndü. Kendi sivilcelerini geçirecek bileşimler hazırlayarak başladığı çalışmaları, TÜBİTAK'ın mucitler listesine girecek formülü bulmaya kadar ilerledi

Şebnem Özen, annesinin Manisa'daki kuaför salonunda büyüdü. Annesi, kendi saç spreyini yaptığı günden itibaren, bileşimlere merak sardı. Deterjanların bileşimini okuyarak başladığı serüveni, ergenlik sivilceleri sayesinde kozmetik ürünlerini araştırmaya dönüştü. 13 yaşında "Çirkin ördek yavrusu"na dönüşen güzel kızın yıllar süren çabaları sonuç verdi. Şebnem Özen, bir ayda gözle görünür etki yarattığını iddia ettiği anti aging kremin formülünü buldu. TÜBİTAK kendisine inandı, teşvik verdi, mucitler listesine aldı. Genetik özelliği nedeniyle mi yoksa kremin etkisiyle bilemem ama yaşından genç gösterdiği kesin olan 38 yaşındaki bu güzel kadınla, mucitlik serüvenini konuştuk, küçük güzellik tüyoları almaya çalıştık.
Eskiden insanlar yaşlanmıyor muydu? Nedir bu gençleşmeye çalışma furyası?
İnsanlara empoze ettiler. Yaşlılığı çirkin bir şeymiş gibi gösterdiler. Aslında ticari rant. İnsanlar güzel de yaşlanabilir. Kozmetiğe büyük yatırımlar yapılıyor. Bunun karşılığını alabilmek için insanlara genç görünmeleri gerektiğini empoze ediyorlar. Bir de insanların yaşam süresi uzadı. Şu anda 55 orta yaş kabul ediliyor. Ömür uzadıkça yaşlı da artıyor.
Siz ne yaptınız?
Ben buluş yaptım. Ürünüm kullanıldığında, bir ayda sonuç alınıyor. 13 yaşımdan beri kozmetikle uğraşıyorum, 25 yılımı bu konuda çalışmaya verdim.
13 yaşındaki bir çocuk neden kozmetikle uğraşır?
Su yaşta cildim sivilcelendi. Kıpkırmızı, sivilceli, çok çirkin bir cildim vardı. Çok güzel bir kız çocuğundan, çirkin ördek yavrusuna dönüştüm. Psikolojim bozuldu. miladım bu oldu. Hırs yaptım. Araştırmalara başladım.
Eğitiminiz ne?
Şimdiki aklım olsa, kimyager olmak isterdim. Ailem hukukçu olmamı istiyordu. Konya hukuku tutturdum, göndermediler. İzmir'de iletişim okudum. Yanlış yönlendirme ama kozmetik kongrelerinde fahri kimyager ilan edildim. Kimyagerler derneği, akademisyenler, beni fahri kimyager ilan etti. Tabii bu bir jest. Kozmotolojinin kimyasını iyi biliyorum. Bir kimyagerin bilgisine sahibim diyemem. Üniversiteyi 98'de bitirdim, 2007'ye kadar hep araştırdım. İlk profesyonel formülü çıkarabilecek kapasiteye geldiğimi fark ettiğimde Ege Üniversitesi'nde, Ercüment Karasulu hocalarla formülün stabil testlerini ve raf ömrünü belirleme, ne yol izleyeceğim konusunda anlaşma yaptık. Hocalar işe yarar çalışmayı kabul ediyor. TÜBİTAK'ın mucit kısmındayım, bunu önemsiyorum. Okur, kimyager olursunuz da mucit olamazsınız. Çalışmalarım, böylece bilimsel çalışmaya döndü. Evde kendi kendime araştırmaktan çıktı, boyut değiştirdi.

AİLESİNDE DENEDİ

Yıllarca yaptığınız kremleri kimde denediniz?
Kendimde, annemde, babamda. Annem babama, "Siz yıllardır hep aynı kalıyorsunuz ne oluyor" diyorlarmış.
Yanlış formüllerden yara bere olmadı mı?
Hiç başarısızlığa uğramadım. Uğrasam, geri çekilirdim. Başarısızlığa tahammülüm yok.
Patent aldınız mı?
Dünya patentini kapattım. Dünyada kapatmak çok zordur. Hücre yenileyici bileşen olarak girdi. Ayrıca, TÜBİTAK teşvikliyim.
Yurtdışına da satmayı planlıyorsunuz o zaman...
Yurtdışına gönderme çalışmalarımız oldu. Fiyatta anlaşmazlık oldu, şu anda vermiyorum, ama görüşmeler sürüyor.
Kremi yurtdışında kabul ettirtmek zor değil mi?
Literatürüm, Sağlık Bakanlığı onaylılığım ve bütün çalışmalarım tamamlandığı için zor değil gön- dermem. Tek sorun, parasal konular. Yeni bir firmayım diye çok üstüme basmak istiyorlar. Ben de geri çekilmiyorum. Kim önce pes ederse diye bekliyorlar. Acelem yok. Türkiye'de satışlarım iyi. Ünüm İstanbul'a kadar yayıldı. Ünlü müşterilerim var. Filiz Özkul, Nilgün Nalçacı, ünlü bir plastik cerrah müşterilerim arasında. O cerrah, lekelerini benim kremimle geçirip, lazerle geçtiğini söylemiş. Daha formül halindeyken dermatologlar, "Kilo kilo yap, biz kendi markamızla çıkaralım" diyorlardı. Herkes üstümden bir şey kazanma peşinde. Onlara kızdığım için 2012'de şirketi kurdum, fabrikasıyla birlikte markayı oluşturdum ve piyasaya ben sürdüm. Şu anda her şeyi bana ait. Sebisimyacı markası, üretimi, şirketin tescil hakları, formülü, patenti bana ait. Kişiye özel çalışmalar da yapıyorum.

ECZANEDE SATILACAK

Kişiye özel çalışma nasıl oluyor?
Ben kişinin cildine bakarak formül yazabiliyorum. Cilde bakarım, cildin sorunu neyse ona göre maddeler kafamda oluşuyor. Üretici olduğum için hammaddelerim zaten elimde var. İstediğim gibi uygulayabiliyorum formülü.
Ürünün satışı nerede yapılıyor?
Sevil ve Boyner'lerde satılacaktı. Eczaneler, "Dermokozmetik ürün bu bırak biz satalım" dedi. Ürünü, Mayıs ayında eczanelere verdik. 11 Aralık'ta toplantımız var. 300 eczaneye gireceğim.
Formülü sıkı saklıyormuşsunuz...
Evet bileşenler şeklinde veriyorum ürünün üzerinde de. "Coca Cola'nın formülü gibi veriyorsun" diyorlar. Formül benim, krem şekline de ben çevirdim. Bileşeni açmıyorum.
Cildinizin güzelliğinde genetiğinizin etkisi hiç mi yok?
Genetik cildim iyiydi ama bıraksaydım ne olurdu bilmiyorum. Ortada bir formül gerçeği var. Siz şimdi tereddüt ediyorsunuz ama kremle estetik ameliyat yaptığımı söylüyorlar.

'SU FAKTÖRÜ ÖNEMLİ'
Kreminizin etkisini fotoğraflarla gösteriyorsunuz ama artık fotoshop ile yapılamayacak şey yok...
Ben çekimleri, eczanede, eczacı ve müşterinin şahitliğinde yapıyorum. Kremi uygulayanların resimlerini biriktirdiğim için, "Yüz koleksiyoncusu" diyorlar bana. İnanmayana, eczanede uyguluyorum.
Krem botoks etkisi mi yapıyor?
Ben, hücre yenileyici bileşen keşfettim. Bütün kremler, yüzde 50-80 suyla yapılır. Bunu yapmak istemedim. Sıradan su veya distile su veya aqua su kullanmak istemedim. Onun yerine farklı bir şeyler araştırıyordum, buldum, sonunda evraka oldu. Resimlerde ne fotoshop var ne de resmi çekilenlerde botoks, dolgu. Bu görüntüyü, krem içinde hücre yenileyici bileşen yapıyor. Bir sürü antiaging var, benimkinin farkı bu. Bir kadın ne istiyorsa, ben onu yaptım. Bunu sürdüğü zaman, kadın bütün istediklerini alıyor.
Kreminizden böyle bir sonuç almayı bekliyor muydunuz?
Bu kadarını beklemiyordum. Yüzlerce kadında denedim, hiç şikayet olmadı bugüne kadar. Atopik dermatit cilde uyguladım. Çok krem denemişler. Tek alerji yapmayanı benim kremim oldu. Bileşen glikolik asitli falan bir şey değil. O yüzden hiçbir yan etkisi, alerji yapma riski yok. Eşim rosacea hastası. Cildini düzeltiyorum ama sürekli kullanması lazım. Bıraktığında kırmızı oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenlik çağındaki sivilceleri, mucit yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN