Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO'da final günü

Giriş Tarihi: 27.11.2013

Dubai, Ekaterinburg ve Sao Paulo kentleri ile EXPO 2020 için yarışan İzmir, bugün Paris'te 167 ülke delegelerinin oy kullanacağı yarıştan zaferle çıkmayı hedefliyor

İzmir, EXPO 2020'ye evsahipliği yapmak için 2 yıl önce girdiği büyük mücadelede bugün finale geldi. 'Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar-Herkes İçin Sağlık' ana teması ile EXPO 2020'nin ev sahipliğini yapmaya hazırlanan İzmir'in kaderi bugün belli oluyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai, Rusya'nın Ekaterinburg, Brezilya'nın Sao Paulo kentleri ile yarışan İzmir, bugün Paris'te yapılacak ve 167 ülkenin Uluslararası Sergiler Bürosu delegelerinin oy kullanacağı yarıştan zaferle çıkmayı hedefliyor. Türkiye saatiyle 15.30'da başlayacak oylamanın yaklaşık üç saat süreceği belirtiliyor. EXPO 2015 için 2008 yılında İtalya'nın Milano kentiyle yarışan ancak kaybeden İzmir, bu sefer makus talihini yenip EXPO'yu Türkiye'ye getirmeyi amaçlıyor. Edinilen bilgilere göre İzmir 35 civarında ülkenin yazılı onayını alırken, 30 civarında ülkenin de oyunu almak için çalışıyor. Turlu ve elemeli seçimlerde İzmir ilk iki turu geçip finale kalmayı, daha sonra elenen şehirlerin oylarını alarak finalde muhtemel rakibi Dubai'yi geçmeyi hedefliyor. EXPO yarışında rakiplerinin önüne geçmek için Paris'te kamp kuran İzmirliler ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine pazar günü İzmir Valisi ve EXPO Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. Önceki gün de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Paris'e gitti. Dün de 75 kişilik İzmir ekibi Paris'e ulaştı.

ERDOĞAN'DAN MESAJ

EXPO'ları düzenleyen 167 ülkenin üye olduğu Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) genel kurul toplantısı ise bugün Paris'teki OECD binasında yapılacak. Aday ülkelerin son sunumları ile başlayacak genel kurulda daha sonra oylamaya geçilecek. Sunuculuğunu Defne Samyeli'nin yapacağı 20 dakikalık sunumda İzmir'in avantajları, sağlık temasının önemi ve adaylık çalışmaları anlatılacak. Hindistan'da inşa edilen sağlık merkezinin yapım öyküsünü içeren 3 kısa film gösterimi yapılacak. Resepsiyon ve genel kurul sunumunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesajı da yayınlanacak. Resepsiyon ve genel kurula Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker katılacak. Sunumda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile dünyada beyin araştırmalarıyla tanınan İzmir doğumlu Ordinaryüs Profesör Ogün Güntürkün konuşma yapacak.

"KAZANAN İZMİR OLACAK"
AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Paris'te yapılacak oylamadan İzmir'in başarıyla çıkacağına inandığını söyledi. Akay, hem kurtuluşun hem de kuruluşun simge kenti olarak, çağdaş Türkiye'yi dünyanın evrensel değerlerine eklemleyen, 8 bin 500 yıllık zengin tarihsel ve kültürel birikimiyle bünyesinde taşıdığı anlamlı değerleri üçüncü bin yıla da aktarmaya devam eden İzmir'in, EXPO organizasyonunu gerçekleştirmeye her zamankinden daha hazır olduğunu belirtti. "İzmir halkı da organizasyonu çok istiyor"diye konuştu.

TAKSİCİ ESNAFI DA DESTEK VERDİ
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına destek vermek amacıyla önemli bir karar aldı. EXPO 2020 organizasyonunun yapılacağı kentin açıklanacağı tarihe kadar odaya bağlı olan tüm araçlar, İzmir'in simgeleri ve fuar teması olan sağlık unsurlarıyla donatıldı. Gezici EXPO tanıtım filolarının hazırlanması için yasal işlemlerin sürdüğünü kaydeden Oda Başkanı Celil Anık, "İzmir'in EXPO'yui kazanması için tüm desteğimizi veriyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'da final günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN