Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tam otomatik katlı otoparkta sona doğru

Büyükşehir Belediyesi, Alsancak Hocazade Camii karşısında yaptığı 270 araç kapasiteli, 11 katlı 'Tam otomatik katlı otopark'ın yapım çalışmalarında yüzde 50 seviyelerine ulaştı.

Giriş Tarihi: 28.11.2013 15:44
Otoparkın yeni yılın ilk aylarında hizmete alınması planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, yeni bir projeyi kente kazandırmak için hızlı tempo ile çalışıyor. Şair Eşref Bulvarı Alsancak Hocazade Camii karşısında bulunan 939 metrekarelik arsada 4 milyon 750 bin TL ödeyerek kamulaştırma yapan Büyükşehir Belediyesi, bu arazi üzerine 'tam otomatik katlı otopark' inşa ediyor.

15 milyon 635 bin TL bedel ile yaşama geçirilen tam otomatik otoparkın yüzde 50'si tamamlandı. Betonarme ve çelik imalatları tamamlanan inşaat çalışmalarında üç cephe kapatıldı. Önümüzdeki günlerde ön cephenin kaplamasına da başlanacak ve ardından mekanik sistem montajı ile asansör ekipmanları yerleştirilecek. 270 araç kapasiteli ve 11 katlı olarak inşa edilen tam otomatik otoparkın yeni yılın ilk aylarında tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor.

616 metrekarelik alan üzerine çelik konstrüksiyon ve giydirme cephe olarak yapılan tam otomatik otopark 270 araç kapasiteli olacak. 11 park katı ile lobi ve gerekli teknik odalardan oluşan tam otomatik otopark sistemi; düşeyde hareket eden 4 adet taşıyıcı asansör, asansör üzerine döner platformlar, hareket eden yatay taşıyıcılar, otomatik açılır-kapanır kapılar ve bunlara bağlı elektronik ekipmanların çalışmasını kumanda eden entegre yönetim sisteminden oluşacak. Ünitelerin kendi içersinde ve birbirleriyle iletişimi gelişmiş endüstriyel donanım ve yazılımlar ile sağlanacak.

Otoparka gelen sürücü, aracını asansörlerden birine park edecek ve park işlemini teyit ettikten sonra araç otomatik taşıyıcılar tarafından alınarak en uygun park yerine yerleştirilecek. Sürücü dilediğinde aracı geri verme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilecek ve aracını teslim alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tam otomatik katlı otoparkta sona doğru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN