Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burada sıcaklık yaz kış aynı

Giriş Tarihi: 29.11.2013 15:44

Doğal Yaşam Parkı'nda bünyesinde yer alan Tropik Merkez'de sıcaklık ve nem koşulları yaz kış sabitlenerek, burada yaşayan canlılar için doğal bir ortam sağlanıyor.

Doğal Yaşam Parkı'nda bünyesinde yer alan Tropik Merkez'de sıcaklık ve nem koşulları yaz kış sabitlenerek, burada yaşayan canlılar için doğal bir ortam sağlanıyor.

Doğal Yaşam Parkı Şube Müdürü Şahin Afşin, yaptığı açıklamada 30 Kasım'da 5. yaşını kutlayacak merkezin bünyesinde kurulan Tropik
Merkez'de ısıyı ve nemi özel donanımlı makineler yardımıyla ayarlayarak, tropikal kuşakta yer alan yağmur ormanlarının özelliklerini oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

2 bin 345 metrekarelik kapalı alanda kurulan merkezde, 25 tür yaban hayvanı ile 55 çeşit bitki türü olduğunu kaydeden Afşin, merkezde, timsah, yılan, iguana ve kaplumbağa türleri ile koy balığı, meyve yarasası, papağan ve çeşitli maymun türlerinin yanı sıra muz ağaçlarının bulunduğunu ifade etti.

Hayvanların alana adaptasyonunun zaman aldığını dile getiren Afşin, "En başta tropikal iklimde yaşayan bitki türlerini buraya getirmeye çalıştık.
Daha sonraki süreçte hayvanları getirdik, veteriner arkadaşlarımızla buradaki hayvanların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli çalışmaları yaptık" diye konuştu.

"Türkiye'de ilk ve tek tropik merkez"
Afşin, tropik merkezin, İzmir Doğal Yaşam Parkı'nı diğer hayvanat bahçelerinden ayırdığı belirterek, yaklaşık 2 bin 345 metrekarelik kapalı bir alanı özel makinelerle ısıtıp ve nemlendirdiklerini, sıcaklığın sürekli 26 derecede, nemin ise yüzde 70 civarında kalmasını sağladıklarını vurguladı.

Afşin, "Türkiye'de tropik yaşam koşullarını sağlayan ilk ve tek merkez İzmir'de. Burada, tropikal kuşak hayvanlarımızın ve bitkilerin doğal yaşadıkları alanlardaki ortamı bire bir yakaladık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burada sıcaklık yaz kış aynı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN