Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arada büyük fark var

İzmir ile EXPO 2020'yi kaptırdığı Dubai kıyaslandığında, arada şehircilik anlamında inanılmaz bir fark olduğu ortaya çıkıyor

Giriş Tarihi: 30.11.2013
İzmir'in 2015'in ardından EXPO 2020'yi de kaybetmesi büyük hayal kırıklığı yaşatırken, "Neden kaybettik" sorusunun cevabı aranmaya başlandı. İzmir ile EXPO 2020'yi kaptırdığı Dubai kıyaslandığında arada şehircilik anlamında inanılmaz bir fark olduğu ortaya çıkıyor. İşte iki kentin tablosu:

10 YILDA ÇOK GELİŞTİ
Özellikle 2004 ile 2006 yılları arasında inşaat sektöründe müthiş bir ilerleme kaydeden Dubai'nin bu atılımı, uluslararası arenada "property boom", yani mülkiyet patlaması olarak anılıyor.
Dubai'nin metro sistemi, 2009 yılında çalışmaya başladı. Sistem, Dubai'nin 2017 yılında 3 milyona ulaşacak nüfusuna hizmet verebilecek şekilde planlandı.
Dubai, atılım yaptığı 2000'li yıllarda dünyanın en büyük projelerinden Port Rashid (Rashid Limanı), Dünya Ticaret Merkezi, dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burj Khalifa ve meşhur yelken otel Burj El Arab yer alıyor.
Kent merkezinde 220 bin metrekarelik alanda yer alan Dubai Mall isimli bir ticaret ve alışveriş bölgesi oluşturuldu. Dubai Mall, halen dünyanın en büyük alışveriş ve ticaret alanı olma özelliğine sahip.
İzmir'in son dönemde tartıştığı sağlık serbest bölgesini Dubai geçtiğimiz on yıl içinde kurdu. 2007 yılı sonunda tamamlanarak açılan Dubai Sports City'de 60 bin seyirci kapasiteli bir stadyum ve spor salonları ile çeşitli spor tesisleri yer alıyor.

İZMİR HEP YERİNDE SAYDI
Yapımına 2005'te başlanan ÜçyolÜçkuyular metro hattı hala bitirilemedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin çöpünü halen ömrünü tamamlayan Harmandalı'nda vahşi depolama yöntemiyle yapıyor. Yıllardır, yeni ve modern bir bertaraf tesisi için net bir yer bile belirlenemedi.
İzmir'i her yağmurda sel basıyor. Hatta buna önlem alması gereken Büyükşehir Belediyesi'nin kendi itfaiye ve kurtarma araçları bile sel suları altında kalmaktan kurtarılamıyor.
Hala, sık sık Körfeze kanalizasyon akıtılıyor. En son geçtiğimiz Mart ayında Kordon'da kanalizasyon suları sistemdeki tıkanıklık nedeniyle günlerce atıklar Körfez'e deşarj edildi.
İzmir'in ilk mega projelerinden biri olan Dünya Ticaret Merkezi inşaatı 15 yıldır inşaat çukuru seviyesinde kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arada büyük fark var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN