Özgür KAYNAR: Kaybetmedik, kazandık

Giriş Tarihi: 30.11.2013
İzmir'in 2'nci kez EXPO deneyimi yaşadı.
Paris'te nefes nefese geçen oylamanın ardından yorumlar muhtelif.
Pek bilinmeyen gerçekleri ise bu köşeden okuyacaksınız. 2015'ten sonra
2020
için neden aday olunduğuyla başlamak lazım...
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), 2011 yılında uluslararası düzeyde bir çalışma yaptı, kentin yurtdışında ne kadar tanındığı öğrenilmek istendi.
Türkiye denince akla sadece İstanbul'un geldiği, İzmir'in adının bile bilinmediği ortaya çıktı.
Gelecek planlarını turizm üzerine kurmuş bir şehir için kabul edilemez bir durum olan bu gerçeği değiştirmek amacıyla çeşitli eylem planları hazırlandı.
İzmir'i küresel ölçekte ve en üst düzeyde tanıtmanın bir yolu olarak da EXPO'ya tekrar adaylık görüldü.
Hatırlanacağı gibi Milano'ya karşı yapılan ilk EXPO yarışı, rakibin tek olması nedeniyle istenen etkiyi sağlayamamıştı.

TAM DESTEK VERİLDİ

2020 için ise Dubai, Rusya, Brezilya ve Tayland'ın aday olacağının ve böylece yarışın daha ses getireceğinin sinyalleri alınınca, hükümetin tam desteğiyle tekrar sahaya inildi.
Düşünüldüğü gibi de oldu, start verilir verilmez 2015'le kıyas kabul etmeyecek bir rekabet başladı, hatta Tayland çekilmek zorunda kaldı.
Rusya, Brezilya ve Dubai gibi rakiplerin arasında İzmir'in adı küresel arenada boy gösterdi.
Düne kadar kimsenin bilmediği İzmir, uluslararası bahis kuruluşlarının bile gündemine giriverdi. Tüm aday şehirlerin de en güçlü rakip olarak bizi gördüklerini açıklaması, global ligin yeni oyuncuları arasına Türkiye'nin 3'üncü büyük şehrini kattı. Bu arada ülke ülke gezildi. Üç yıldan az sürede tam 160 ülkeye gidildi, bazılarına 2, 3 kez uğrandı.
EXPO'yu düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu BIE'nin yöneticileriyle, delegeler birçok kez İzmir'de konuk edildi. Tüm bu temaslar, dış basında geniş yer buldu. Şimdi gönül rahatlığıyla "İzmir artık daha çok tanınıyor" diyebiliriz, özellikle Dubai'nin reklamımızı bolca yapması tanınırlığımızı artırdı.
Dünyayı köşe bucak gezip, ülkelerin büyükelçi düzeyindeki delegelerini ağırlarken, kimilerinin abarttığı gibi paralar da savrulmadı. Sosyal medyada iddia edilen 300, 500 milyon dolar harcandığı doğru değil! EXPO 2020'in bütçesi 50 milyon liraydı, üstelik bu paranın tamamı kullanılmadı.
Gelelim Paris'te bu hafta yapılan oylamaya...
Benim de tanıklık ettiğim bu tarihi randevuda İzmir ve ülkemiz, üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Üç bakan birden oradaydı, rakiplerde bu düzeyde temsilci yoktu.
Sivil toplum örgütlerinden milletvekillerine, gönüllü işadamlarından valimize, büyükşehir belediye başkanına ve üst düzey bürokratlara yaklaşık 200 kişilik İzmir ekibi tek yürek olup insanüstü gayret sergiledi. Oylamanın olacağı günün gecesi uykusuz geçti, delegelerle kapalı kapılar ardındaki görüşmeler sabaha kadar sürdü. Tüm delegelerle tek tek görüştürülen bakanlarımız, Türkiye'nin ve İzmir'in avantajlarını sıraladı, EXPO adaylığımızın bir devlet projesi olduğunu vurguladı. Yoğun lobi faaliyetleri ve yakın markaj, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD'nin merkezindeki oylama başlayıncaya kadar aralıksız sürdü.
Ancak başta İngiltere olmak üzere Avrupa, işin seyrini değiştirdi. Dubai'ye yaptıkları yatırımın geri dönüşünü henüz alamayan, kurtuluşu ise EXPO'da gören Avrupa'nın kendi çıkarları uğruna düğmeye basmasıyla Brezilya ve Rusya'ya birlikte elendik.

TANITIMIZI YAPTIK

EXPO adaylığı, arayıp da bulamadığımız, milyarlarca dolar harcayarak bile belki ulaşılamayacak müthiş bir tanıtım imkanı sağladı.
Sonuç olarak İzmir EXPO'yu kaybetti ama daha çok tanınan bir kent haline gelerek kazandı. EXPO'yla amaçlanan, dünya çapında bilinen bir sağlık ve turizm merkezi haline gelmenin de kapısı aralandı. Bundan sonra atılacak adımlarla bu süreç daha ileriye taşınacak.
Hükümetten gelen ilk değerlendirmeler, İzmir'in, çizilen vizyon doğrultusunda gideceği şeklindeydi. EXPO'yu kaybettik diye üzülmeyi bırakıp, neler kazandıklarımızın ve kazanacaklarımızın farkına varalım.
İzmir amacına ulaştı, küresel çapta bilinen bir kent haline geldi, güzel günler bekliyor hepimizi...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Kaybetmedik, kazandık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN