Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'CHP için en ideal aday benim'

Giriş Tarihi: 2.12.2013

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, şansını ve projelerini Egeli Sabah'a anlattı

Konak Belediye Başkanı ve CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Hakan Tartan, konuk olduğu Sabah Kahvesi söyleşilerimizde iddialı konuştu: "CHP için en ideal aday benim." İzmir'de yapılan geniş kapsamlı ve çok denekli bir araştırmada İzmir halkının; Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koltuğunda kimi görmek istediğinin sorulduğunu söyleyen Başkan Tartan, "Cevaplarda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve benim adım ağırlık kazandı" dedi. Yapılan anketi ve adaylık sürecini Egeli Sabah'a değerlendiren Hakan Tartan, önemli açıklamalar yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı olması halinde hedeflediği projelerden ilk defa örnekler verdi.
Anketlerin diliyle başlayalım isterseniz. Son anketler hakkında bilgi verir misiniz?
Prof. Dr. Özer Sencar yönetimindeki MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Şirketi, İzmir'de geniş kapsamlı ve çok denekli bir araştırma yaptı. Araştırmada "Kimi büyükşehir belediye başkanı olarak görmek istersiniz?" diye bir soru var. İzmir halkının, Başkanımız Aziz Kocaoğlu; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile bende yoğunlaştığı; bu üç isimden birini Başkan olarak görmek istediği ortaya çıktı. Kamuoyunda gündeme gelen bazı isimler ise ancak yüzde 6'lık "diğerleri" seçeneğinde yer buldu. İkinci soruda, "güvenilirlik ve hizmet yapabileceğine inanç" yönünde isim soruluyor. Burada sonuç, yüzde 66 Aziz Bey, yüzde 56 Binali Bey, yüzde 75 benim lehime çıkıyor. Bu oran da benim her kesimden oy alabileceğimi gösteriyor. Anketlerde, "Nasıl bir Büyükşehir Belediye Başkanı görmek istersiniz?" diye de soruluyor. Klasik bir sorudur. Verilen yanıtlara göre sonuçlar şöyle: 1- Gençdinamik, 2- Dürüst-ahlaklı-çalışkan, 3-Vizyon sahibi, 4-Devlet deneyimi olan, 5-İyi eğitimli... Bu tanımlara baktığınızda CHP için en ideal aday benim. Bunu ben değil, anketler söylüyor. Bu arada Büyükşehir Başkan adayının açıklanmasının 20-25 Aralık arasında olacağını tahmin ediyorum.

YAĞMURDA AKTİFTİK

Geçtiğimiz hafta yağan yağmur nedeniyle İzmir'de çok kötü görüntüler ortaya çıktı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
O gece en aktif biz olduk. Çok önceden önlem aldık. O gün için 1500-2000 insana yemek dağıttık. Ambulans ve doktorlar hazır tutuldu. Evini su basan yaşlıları hastane kaldırdık. İlçe belediyelerinin yasal olarak yapabileceği pek bir şey bulunmuyor. Ulaşım, alt yapı, su, kanalizasyon ve benzeri şeyler Büyükşehir'in uhdesinde. Bence buradaki şanssızlık Aziz (Kocaoğlu) Bey'in EXPO için yurtdışında olmasıydı.
Ancak su baskınları görüldü. Kötü görüntüler ortaya çıktı.
İzmir'de su basacak noktalar belli. Örnek; Karataş, Gültepe, Yeşildere, Basmane, Karşıyaka tarafında birkaç yer. Bayraklı'da, Gaziemir'de belli bölgeler. Ben bu konuda, 20 kırmızı nokta belirledim. Buralarda AKS merkezi olacak. Pompalarıyla, jenaratörleriyle, anında insanlara yardımcı olacaklar. Olası sel gibi afetler için plastik köprüler ve diğer araç gereçler hazır halde tutulacak. Ve en önemlisi bu malzemeler ve makinalar o gece çalışacak. Tabii ki alt yapı konusunu da unutmuyoruz. Göreve gelirsem, kanalizasyon sistemini yenileyeceğiz. Kapasiteyi 2 milyonluk değil, 10 milyonluk bir kent için hazırlamak gerekiyor. Böyle bir hedefim var.
Aday adayı olarak, çalışmalara geç mi başladınız?
Benim bir tek eksiğim, efendiliğimden geç sahaya inmem oldu. Sahaya bir yıl önce çıksaydım, ben mesela "Yanlış anlaşılırım" diye örgüte hiç gitmedim. Şu anda 10 ilçeye gittim. Ödemiş'te, Bayındır'da insanlar bizi çok iyi karşıladı.
İzmir EXPO'yu kaybetti. İnciraltı EXPO alanı olarak seçilmişti. Neler söylemek istersiniz?
Bence orası doğru bir yer seçimi değildi. Orası çok daha farklı bir rekreasyon alanı, kentin nefes alabileceği bir yer olarak kullanılabilir. Orada jeolojik etüt anlamında da ciddi sıkıntılar var.
Sağlık turizminde nasıl bir merkez düşünüyorsunuz?
Şehir otelciliği ve sağlık turizmi için 2 yerde yoğunlaşacağım. Bir Konak'ta... Fuarı meşhur Hide Park'a dönüştüreceğim. Çevresinde Barcelona, Milano, Berlin, Münih'teki gibi büyük ve 4-5 yıldızlı oteller olacak. Yani Konak, Kemeraltı, Alsancak, Güzelyalı buralar 24 saat yaşayacak. İsrail'den bir örnek vereyim. İsrail'de 3 sokak var. Sadece 3 sokak... Ancak dünyanın en ünlü profesörleri ve hastaneleri, tıp merkezleri, bahsettiğim üç sokakta bulunuyor. Kanserden genetik tıpa kadar, her türlü dalda uzmanlar var. Konak ve Alsancak çevresini bir hastaneler merkezi haline getirmek istiyorum. Bu bölgelerin altyapısını güçlendireceğim. Balkanlar'dan, Ortadoğu'dan, Rusya'dan buraya tedavi olmaya gelecek insanlar. Böylece kent merkezide ciddi bir hareketlilik yaşayacak. Benim felsefem, önce insan ama, İzmir'in bir emekli kenti olarak değil, kazanan ve üreten bir kent olmasını istiyorum. Şu anda Türkiye'nin ilk Ekolojik Parkı'nı inşa ediyoruz. Çınarlı'daki yer çok güzel olacak. Orası da bir çekim merkezi olacak.
Hayalinizdeki İzmir'de gençler için ne düşünüyorsunuz?
Beyin göçünün durduğu bir kent istiyorum. 2 büyük Alman ve ABD üniversitesini kazandırmak istiyorum. Bu bağlamda en iyi sağlık merkezlerini de kurmak istiyorum. Bu konuda spor alanına da değinmek isterim. Yerini açıklamak istemiyorum. Spekülasyon olur. Spor kompleksleri yapacağım. Tesiste 6 tane saha olacak. Yeri bende saklı kalsın. Tesisleri her takıma vereceğim. Başarıya endeksleyeceğiz. Süper Lig'teki temsilcimiz en büyük tesisi alacak. Birinci Lig'teki takım başarılı mı oldu, Süper Lige mi çıktı, o en büyük tesise geçecek. Ödül sistemi gibi olacak.
Başkan Kocaoğlu'nun, Konak, Karşıyaka ve Bornova Belediye başkanlarının tekrar aday olmasını istemediği yönünde iddialar var...
Ben bu konuda, bana direk bir şey söylenmediği için, bir açıklama yapamam. Bence bu konuyu Aziz beyin açıklaması, netleştirmesi gerekiyor. Doğruysa "Doğru" değilse "Bu bir spekülasyon" denilmesi gerekiyor. Beni seçen destek veren yüz binlerce insan bu açıklamayı bekliyor. Aziz bey ne isterse yaptık. O haberlerde geçen, "Çok çektirdiler" lafı beni üzdü, ağrıma gitti. Yüzde 70'e varan destek veren yurttaşlarım da buna üzüldü.
İzmir'in geleceğinin şekillenmesinde en önemli bölgeler nereleridir?
İki önemli bölge var. Bir Konak, iki Bayraklı. Konak'taki gelişim potansiyelinin 28 milyar dolar olduğu söyleniyor. Bayraklı'da da 18-20 milyar dolar deniyor. 10 yıl içinde milyarlarca dolarlık gelişim öngörülüyor. Yeni kent planı ve kentsel dönüşüm bu işin lokomotifi olacak. Kentsel dönüşüme bakıyorsunuz, Konak ve Bayraklı'da... Yeni kent planı yani gökdelenler bölgesi buralarda... Buraya gelecek insanların namuslu, geçmişleri bilinen, temiz insanlar olması gerekir. Yoksa oralar talan olur.
Şu anda Türkiye'nin tek bakanlık yapmış başkanı ve aday adayısınız...
Evet, Türkiye'nin tek bakan başkanıyım. 56. Hükümet Döneminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptım. Bazıları, "23 Nisan Bakanı" diyormuş. Diyen desin. 4 ay bakanlık yaptım mı? Yaptım! Resmiyete var mı? Var! Ne yapayım, "Bakanlık yapmadım. Bakan değilim mi?" diyeyim.
Aday gösterilmezseniz ne olur?
Önce CHP, ardından İzmirli beni seçerse kente katkımı koyarım. CHP beni aday göstermese ne olur? Benim zaten işim var, gücüm var. Ben sokaktaki adam değilim. Tanınan, bilinen bir insanım. Geçmişim belli, bugünüm belli. Siyasete girenlerin akrabaları zengin olur. Ben çok açığım bu konuda. Eşim, ailem, çocuğum ve 3 kuşak çevremde böyle bir şey olamaz.

KONAK'TA YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN TEMİNATI
Konak Belediye Başkanı olduğunuz dönemde en önemli icraatlarınız nelerdir?
20 senedir bu kentte Yeni Kent Planı konuşuluyordu. Geldim, çözdüm, çözdüm. Davalara bakan hakimlerle görüştüm. Davalardaki nedenleri inceledim. Bu plana karşı çıkan kişi ve kurumlarla görüştüm. Odalarla konuştum. Neden karşı olduklarını öğrendim. Meslek odaları, bölgedeki emsal artışına ve deprem riski taşıyan bölgelerde jeolojik etüt yapılmamasına karşı çıktıklarını söylediler. Hemen jeolojik etüdünü yaptırdık. Konak'ta alan sıkıntısı olmasına rağmen, yeşili üçe katladık. Bu girişimler sayesinde şu ana kadar, bu kararlarla getirdiğim yatırım miktarı 2 milyar dolar. Kent böyle gelişir. Eğitimli insanlara da bu sayede iş imkanı sunulur. Yatırımcılar planlar nedeniyle yatırım yapamıyorlardı. Biz onların önünü açacak kararlar aldık. Yine bu süreçte, ben göreve geldiğimde Konak'taki 3, 4 ve 5 yıldızlı otel sayısı 4'tü. Şuanda 24. Ve hala yatırım için görüşmeler yaptıklarımız var. Sağlık sektöründe bölgemizdeki hastane sayısı da arttı. Bir tek özel hastane vardı. Sayı artı, daha artıracağım. Ben hava cıvayla yaşayan bir insan değilim. Hakan Tartan'ı usulsüzlükle, yolsuzlukla, ahlaksızlıkla vuramazlar. Rakamların yalanı olmaz. İnsanlar doğru insanı bir şekilde görüyorlar. Ben bu kentin heyecanıyla yaşıyorum. Beni İzmir, Hakan Tartan yaptı. Ben, bu kente borçluyum. Konak'ta yaptıklarım Büyükşehir'de yapacaklarımın bir ölçüde göstergesidir, teminatıdır. Yüzde 37 ile geldiğimiz bu kentte, yüzde 68 destek alıyoruz.

İKİ YAKA İKİ DAKİKA
Başkan olursanız nasıl bir model izleyeceksiniz? Ekonomik yerel yönetim. Spor, liman kenti, tarım, sağlık turizmi, ulaşım gibi alanlarda projelerim var.
Bu projelerinizi hiç duymadık. Birkaçını anlatabilir misiniz? İzmir'in en önemli sorunlarından biri ulaşım. "İki yaka, 2 dakika" adlı bir projem var. Güney Korelilere ve Japonlara bir proje hazırlattım. Yap-işlet-devret olabilir. Birlikte finansman modeli olabilir. Denizin altından, iki yaka birleşecek. Hem alttan hem üstten bağlantı olacak. Körfezi en iyi şekilde kullanacağız. Her semte iskele kuracağız. Deniz ulaşımını hızlandıracağız. İzmir-İstanbul deniz ulaşımını yeniden başlatacağım. Yenikapı- Alsancak arası 5.5 saat olacak. Turizmde Altın Üçgen projem var. Basmane-Bergama-Efes, bu üç bölge birbirine raylı sistemle bağlanacak. Bir bölümü mevcut hatlardan, bir bölümü için yeni hat yapılacak. Turistlerden ilgili yasal mevzuat nedeniyle çok az bir ücret alacağız. Böylece turistler kentin değişik bölgelerine gidebilecekler ve kentin ekonomisini güçlendireceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'CHP için en ideal aday benim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN