Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki HOZER: Dünya Engelliler Günü'ne özel

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve bu konuda farkındalığın arttırılması amacına yönelik özel bir gün de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Birleşmiş Milletler, 1992 yılında bu kararı almış, ayrıca 1993 yılında da özürlülerin sorunlarını yeni tanımlama ve başlıklar halinde İnsan Hakları meselesi halinde yorumlamıştır.
Engelli görme, işitme, duyma, ortopedik, spastik veya zihinsel olarak değerlendirilebilse bile genel tanımlama olarak, 'normal bir kişinin kişisel yada sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel ve ruhsal yeteneklerindeki kalıtımsal ya da sonradan olma herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar' şeklinde açıklanabilmektedir. Değişik tanımlamalar WHO (Dünya Sağlık Örgütünce) ve bizde de 5378 sayılı yasa kapsamında mevcuttur.
Ülkemizde, engel gruplarına göre alt başlıklara baktığımızda, kronik hastalıklar nedeni ile 808.335, zihinsel 482.361, ortopedik 321.895, görme 216.077, ruhsal ve duygusal 176.475 ve dil ve konuşma olarak da 37.494 vatandaşımız tanımlanmıştır.

YÜZDE 15'İ EGE BÖLGESİ'NDE
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ulusal engelliler veri tabanına göre, kamu kuruluşlarına herhangi bir nedenle başvurmuş bireylerin beyanları esas alındığında toplam 1.559.222 kişi engelli kapsamındadır.
Bu rakamın 98.564'ü İzmir'dedir. Bir başka çalışmada bu rakam 1 milyon 800 bin civarındadır ve yüzde 15'e yakını Ege Bölgesi'ndedir.
Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 500 milyonun üzerinde engelli mevcuttur. Önemli ayrıntı bu sayının çok önemli bir kısmının düşük gelirli toplum kesimine ait olmasıdır. Dolayısı ile engellilik nedenleri ve türleri ne olursa olsun karşılaşılan güçlükler değişmemekte, eğitim noksanlıkları, ev, ulaşım ve kentsel doku içinde fizik altyapı eksiklikleri ya da uygunsuzlukları üzerine binen yoksulluk durumun vehametini arttırmaktadır.
Engellilerin özel yaşamından devletin istihdam politikalarına kadar uzanan spektrumda maalesef tatmin edici bir durumda olduğumuz söylenemez. Son yıllarda yasal anlamda yapılan değişikliklerin topluma yansıması olumlu olmuş, ancak zorunlu istihdam oranlarının uygulama pratiği arzu edilen seviyelere ulaşamamıştır. Uygar toplumların bir özelliği de engelli vatandaşlarına fırsat eşitliği kapsamında sağladığı pozitif ayrımcılıktır.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün
, toplumsal algıyı ve farkındalığı arttırarak, engellilere yönelik özel konut konfigürasyonundan kentsel planlama ve tasarıma, eğitim ve sosyal yaşama katılımlarından işe yerleştirilmelerine kadar birçok sorunlarının çözüme kavuşabilmelerine yönelik strateji ve politikaların oluşumuna vesilesi olmasını umut ediyorum. Böylelikle, toplumsal akıl tutulmasına yönelik bir engellilikten de kurtulmuş olacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki HOZER: Dünya Engelliler Günü'ne özel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN