Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çok istedi, imkansız denileni başardı

Giriş Tarihi: 4.12.2013

Gökçe Nas Oğuzlar. O bir bedensel engelli. Gerçek bir azim öyküsüne imza attı. 8 ameliyat geçirdi, pes etmedi. "Yürümesi imkansız, okuması hayal" dediler. Ancak o, bırakın okumayı, yazar bile oldu

Gökçe Nas Oğuzlar, 19 yaşında, Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi. Engellerin nasıl aşılabildiğini gösteren azmi, yüksek not ortalaması ve yaşam sevgisiyle herkesin takdirini kazanıyor. Engellilerin eve hapsedilmemeleri, hayatın bir parçası olmaları için yazıyor. İlk kitabı Her Şeye Rağmen Yeni Bir Başlangıç'ta yaşadıklarını, ikinci kitabı Umut'ta organ naklinin önemini, bir engellinin hayatı üzerinden kaleme aldı. Şimdi de 3'üncü kitabı Canan'da kendini sorgulayan bir genç kızın öyküsünü ve toplumun engellilere bakışını kağıda döküyor. Duygularını ifade ettiği eserlerini bir gün gelip okuyucularla buluşturmayı hayal ediyor.

TOPUKLU AYAKKABI
"İnsan isterse her şeyi başarır, şu hayatta aşılamayacak engel yok" diyen Gökçe Nas, en büyük isteğinin topuklu ayakkabı giymek olduğunu söylüyor. "Ancak hiç topuklu ayakkabı giyemeyeceğimi biliyorum. Bu yüzden zaman zaman üzülüyorum, arkadaşlarıma özeniyorum ama her şeye rağmen mutluyum" diyor. Kendisiyle aynı kaderi paylaşan engellilere ve ailelerine de Dünya Engelliler Haftası'nda şu mesajı veriyor: "Sadece kendim için değil, benimle aynı durumda olanlar için de okuyorum, her şeye rağmen inatla direniyorum. Kendimi engelli olarak görmüyorum. İstersek her şeyi yapabilecek gücümüz var. Tek yapmamız gereken yaşama dört elle sarılmak. Engelliler, 'Okuyamazlar, çalışamazlar, evden dışarı çıkmamalılar' gibi engellere kesinlikle takılmasın. Aileleri de onların elinden tutsun, yollarını açsın..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çok istedi, imkansız denileni başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN