Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüm İzmir'de tartışıldı

Giriş Tarihi: 5.12.2013
İzmir'in öncelikli sorunları arasında yer alan kentsel dönüşüm İzmir Ticaret Odası meclis salonunda düzenlenen toplantıda tartışıldı. KAMDER Yönetim Kurulu üyesi Sırrı Esen, "Ülkemizde bir taraftan deprem riski, diğer taraftan çarpık ve sağlıksız kentleşme gerçeğiyle yaşamaktayız. Bu durum nüfusumuzun önemli bir kısmının afet riski altında kalmasına neden olmaktadır. Ülke genelinde toplam kaliteyi yakalama çabasında olduğumuz bir süreçte kentlerimizin kalitesiz yapılaşması kabul edilemez. 2012 yılında yürürlüğe giren 6306 sayılı yasa bu ihtiyaca cevap verecek bir yasadır. İzmir'de bu yasanın en güzel uygulamalarını görmek isteriz. Ancak bu sadece inşaat sektörünce sağlanamaz, bunun için ilgili kamu idarelerinin de hizmet kalitelerini yükseltmeleri gerekir" dedi.

RUHSAT 6 -7 AYDA

Belediyelerdeki bürokrasiden yakınan Esen, "Özellikle belediyeler bir ayda vermeleri gereken yapı ruhsatlarını 6 - 7 ayı aşan sürelerde verebilmektedir. İzmir'deki belediyelerin Haziran ayından bu yana 2000'den fazla projeyi beklettikleri anlaşılıyor. Bu durum İzmir ekonomisini sekteye uğratmaktadır. Biz imtiyaz istemiyoruz, sadece yasal prosedür uygulansın diye bekliyoruz. Yetki kullanma aczi içinde olmayan işinin ehli görevlilerle muhatap olmak istiyoruz. Gereksiz bürokratik işlemlerle uğraşmak zorunda kalmayalım. Nitelikli ve kaliteli hizmet almamız durumunda İzmir başka bir İzmir olacaktır" dedi.

"GÖREVE HAZIRIZ"
KAMDER Başkanı Nizayi Gültekin ise, kentsel dönüşümle ilgili olarak oluşturulan yanlış algıdan söz ederken, "Bilindiği üzere Van depreminden sonra Türkiye'de sağlıksız konutların dönüşümü hızlanmıştır. İzmir'in 2/3'ü sağlıksız ve afet riskine karşı dayanaksız binalardan oluşmaktadır. Karşıyakalı yapı müteahhitleri olarak kentin yenilenmesi için sorumluluk almaya ve göreve hazırız. Kimi çevrelerce kentsel dönüşümün çarpıtılarak rantsal dönüşüm olarak sunulduğunu ve kooperatiflerin yapması gerektiğini ifade ettiklerini görüyoruz. Oysa bunun doğru olmadığı açıktır. Plansız, çarpık, sağlıksız yapılaşmaların sebebi inşaat müteahhitleri değildir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm İzmir'de tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN