Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mezun olmadan patron oldular

Yaşar Üniversitesi'nde yüksek öğrenim eğitimi gören Emin Budak, Murat Ödemiş ve Buğra Güney akıllı telefonlar için tasarladıkları 50'den fazla mobil uygulama ile milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başardı

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Mezuniyetlerinin ardından yüksek lisans eğitimlerini de Yaşar Üniversitesi'nde sürdüren gençler, 2010 yılında yeteneklerini sermaye dönüştürdü. Mucit gençler, Emin Budak (27), Murat Ödemiş (25) ve Buğra Güney (27) İzmir'in ilk mobil uygulama firması Mobile Crea'yı kurdular. 3 sene boyunca i-Phone ve Android işletim sistemiyle çalışan cep telefonları için 50'den fazla program ve oyun tasarlayan gençler, "Şarkılar" ismini verdikleri müzik uygulaması ile de 10 milyar uygulamanın bulunduğu App-Store'da liste başı oldu, büyük bir iş başardılar. Dünya devi Apple tarafından işletilen online mağaza Apple Store'da ilk 3'e girmeyi başaran oyundan, mobil ticarete kadar pek çok alanda ürün geliştiren yaratıcı gençler, son olarak İzmir'in belediyeleri için mobil uygulaması geliştirdiler. Kentin 4 ilçe merkez belediyesi için kullanılmaya başlayan mobil uygulaması ile vatandaşlar 7 gün 24 saat süren belediyecilik hizmetine kavuştu.

BELEDİYE HİZMETİ
Bugüne kadar 4 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşan dahi gençler, son olarak vatandaşları mobil belediye hizmeti ile buluşturdular. İzmir'in Konak, Karşıyaka, Karabağlar ve Balçova belediyelerinin yanı sıra Antalya'nın Manavgat belediyesi için özel tasarlanan mobil uygulaması ile borç sorgulamadan, evrak takip bilgilerine; nikah salonu sorgulamadan, kültür faaliyetlerine kadar tüm belediye hizmetlerine ulaşmak mümkün oldu. Uygulama ile vatandaşlar şikayetlerini belediyelere fotoğraf olarak da gönderilebilir hale geldi. Mucit gençlerden Murat Ödemiş, "Türkiye'de henüz mobil uygulama bilinci yokken çok küçük bir bütçe ile İzmir'in ilk mobil uygulama merkezini kurduk. Kentimizde iyi bir yere geldik şimdiki hedefimiz Türkiye genelinde de başarılı işlere imza atabilmek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezun olmadan patron oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN