Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil seferberlik

Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark'ın 10 katı büyüklüğündeki bir alana 582 bin ağaç dikecek. Yeşil seferberliğini Kocaoğlu, Buca'dan başlattı

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Kentin daha yeşil bir dokuya kavuşması için başta İnciraltı ve Sasalı olmak üzere kentin farklı noktalarında kent ormanları oluşturan, Kadifekale'de ağaçlandırma çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Evka -1'de yeni bir kent ormanı daha kuruyor. 100 bin metrekarelik alanda 10 farklı türde 2 bin ağaç ve 4 bin çalı dikimi çalışmalarına, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun katıldığı törenle başlandı. Törene Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Kaya, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, TEMA ve Ege Orman Vakfı temsilcileri ile meclis üyeleri, belediye bürokratları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Kentlerdeki yeşil alan miktarını artırmanın önemli olduğunu belirten Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle dedi: "Yeşille, ağaçlandırmayla hem gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir kent bırakırız hem de erozyonu önleriz. Bu yüzden ağaç seferberliği yapmamız lazım. Göreve geldiğimizden bugüne kadar Kadifekale'ye, Kültürpark alanı büyüklüğünde bir alan kazandırdık. İnciraltı'nda Kültürpark'ın 3 katı büyüklüğünde bir kent ormanı oluşturduk. Göreve geldiğimizden bu yana İzmir'deki yeşil alan miktarını iki katına çıkardık. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yeşil alan miktarını 14 milyon metrekareye yükselttik. Şu anda metropol ilçeler dahil 35 milyon metrekarelik yeşil alanımız var. Kişi başına düşen yeşil alan miktarımız 12.68 metrekareye ulaştı. Ama bunlar yeterli değil."

TOPLAM 582 BİN AĞAÇ
İzmir'deki "Yeşil seferberliği"nin sürdürüleceğini ve 2 yıl içinde 11 ağaçlandırma alanına 582 bin ağaç daha dikileceğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, Kadifekale ve Buca Evka -1'in yanı sıra Menemen - Hıdırtepe ve Asarlık, Uzundere TOKİ, Bornova Evka-4, Çiğli Evka-2, Bayraklı Örnekköy ve Doğançay, Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı ile İZSU Tahtalı Havzası'nda yeni kent ormanları oluşturacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil seferberlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN