Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yatak kapasitemiz 100 bini geçmeli"

Dün başlayan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, pazar günü sona erecek. Açılışta konuşan Vali Toprak, "Turizmde iddialıysak, yatak kapasitemiz iki katına çıkması gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, İZFAŞ ve Hannover Fairs Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Konferansı, 7'inci kez kapılarını açtı. Fuarın açılışı dolayısıyla Kültürpark Fuar Alanı'nda tören düzenlendi. Çok sayıda vali ve belediye başkanı ile çeşitli ülkelerden diplomatik temsilcilerin de katıldığı açılış töreninde konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Fuar, her yıl katlanarak büyüyor. Fuar alanındaki tüm hollerin dolması, artık talebe yanıt veremez duruma gelmesi, turizmde doğru yolda olunduğumuzun göstergesidir" dedi. Türkiye'nin deniz, kum ve güneş turizminde büyümesini tarih, doğa ve kruvaziyer gibi turizm alanlarıyla çeşitlendirmesi gerektiğini, İzmir'in de turizm pastasından aldığı payın elindeki değerlere bakıldığında çok yetersiz olduğunu vurgulayan Toprak, "Bunun için kentin konaklama kapasitesini geliştirmemiz gerekiyor. Şu anda 40 bine yakın yatak var. Eğer turizmde iddialıysak, yatak kapasitesini 100 binin üzerinde ivedilikle çıkarmamız gerekiyor" diye konuştu.

FUAR ALANI TEMMUZ'DA
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, Yeni Fuar Alanı'nın Temmuz ayında hizmete gireceğini söyledi. Mevcut fuar alanının kongre merkezi olarak değerlendirileceğini anlatan Kocaoğlu, Yeni Kent Merkezi alanında yapımına başlayan otellerle yatak kapasitesinin artacağını belirtti. Açılış töreninde Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir tarafından "Türk Dünyasının Kalbi: Eskişehir 2013 / Frigya'dan Esintiler" başlıklı defile düzenlendi. Açılış töreni sonrası protokol üyeleri partner il Çanakkale ve partner ülke Mısır'ın stantlarını açtı. Pazar günü sona erecek fuarda, 20 ülkeden turizm firma ve kuruluşları katılımcı olarak yer alırken Almanya, Avusturya, BAE, Çin, Fransa, İngiltere, İsveç, İtalya, Katar, Sırbistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan'dan alım heyetleri de Fuar'da hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yatak kapasitemiz 100 bini geçmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN