"Çin'de kendimi star gibi hissediyorum"

Henüz 24 yaşındaki İzmirli Gizem Öksüz, Çince öğretmenliği ve tercümanlık yapıyor. Sık sık Çin'e gittiğini belirten genç kız, sarı saçları ve büyük gözleriyle Çinliler'in dikkatini çekiyor

Giriş Tarihi: 10.12.2013
İzmirli 24 yaşındaki Çince öğretmeni Gizem Öksüz, hayat hikayesini Egeli Sabah ile paylaştı. Medikal firması olan babasının Çin'den devamlı alışveriş yapması nedeniyle Çince öğrenmeyi başlayan Öksüz, bir makine kurulumu için Türkiye'ye gelen ve 9 ay kalan bir Çinli sayesinde de dilini iyice ileri seviyeye getirdi. Şimdi özel bir kursta öğretmenlik yapıyor hem de Türkiye'ye gelen Çinliler'e mesleki tercümanlık yapıyor. Saçları sarı, gözleri büyük olduğu için Çinliler'in dikkatini çeken Öksüz'ü yolda durdurup fotoğrafını çekiyorlar. Çin'de kendini star gibi hissettiğini anlatan Öksüz, "Çin'i ve Çince'yi çok seviyorum. Çince sanıldığı gibi zor bir dil değil. Herkes öğrenebilir" dedi.

TERCÜMANLIK YAPIYOR

Medikal firması olan babasının 7 yıl önce Çin'den ürün almaya başladığını ve bu nedenle Çin ile olan bağlantısının başladığını aktaran Gizem Öksüz, "Babama yardımcı olabilmek için annemin de teşvikiyle Çince öğrenmeye başladım. Türkiye'de 9 ay kursa gittim. Daha sonra ürünün tanıtımı için Çinli bir çalışan İzmir'e geldi. Burada 9 ay kaldı. 9 ay boyunca onunla pratik yapma imkanım oldu. Ara ara da Çin'e gidip geldim, orada kaldım. Bu süreçte Çince'yi öğrenmeyi başardım. Şimdi özel bir kursta Çince öğretmeniyim. Aynı zamanda mesleki tercümanlık yapıyorum. Çinli firmalar Türkiye'ye gelince bana ulaşıyorlar. Ben onlara tercümanlık yapıyorum" dedi. Çin'den ürün tanıtımı için gelen Çinli'nin kendisini yeterlilik sınavına da hazırladığını anlatan Gizem Öksüz, "9 ay sonunda yeterlilik sınavına başladım ve geçtim. Sonra öğretmenliğe başladım. Öğrenmenin en iyi yolu öğretmekten geçer diye düşünerek bu işi sürdürüyorum. Bu arada Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce iktisat bölümünden mezun oldum. Çinceyi unutmamak adına öğretmenlik yaptım. Son iki yıldır Türkiye'ye makine kurulumuna gelen Çinli firmalar beni arıyorlar. Genelde küçük şehirlerle anlaşma yapılıyor. 2 yıldır da mesleki tercümanlık, 3.5 senedir öğretmenlik yapıyorum. 7 yıldır her sene iş için 2 kere Çin'e gidiyorum. Orada İngilizce iktisat okuyordum. Bu Haziran'da bitirdim. Bir okulla anlaşma yapıp orada da okudum" dedi.

İLGİNÇ ANILARI VAR
Bir gün Çin'de bir giyim mağazasında kot denemek için kabine girdiğini anlatan Öksüz, çıktığında kapı önünde kendisini bekleyen çok sayıda insanla karşılaştığını anlattı. Saçları sarı, gözleri büyük olduğu için Çinliler'in çok dikkatini çektiğini belirten Öksüz, "Erkeği, kadını benimle fotoğraf çekilmek istediler. İlk başta bu bana çok garip geldi ama daha sonra alıştım. Yolda durdurup fotoğraf çekilmek isteyenler de çok oluyor. İnsan kendini star gibi hissediyor. Bir de benim Çince konuştuğumu görünce daha çok şaşırıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Çin'de kendimi star gibi hissediyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN