11 yılda yapılan yatırım 15 milyar

Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, İzmir'e değer verdiklerini söyledi "Ulaştırma Bakanlığımız başta olmak üzere, birçok bakanlık ve kurum kente büyük katkı sağladı" dedi

Giriş Tarihi: 11.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bazı açılışlar için geldiği Muğla'da, Egeli Sabah ekibiyle bir araya geldi. İzmir'e ve Ege'ye önem verdiklerini belirten Erdoğan, "Yatırımlarımız sürecek" mesajı verdi. İzmir'i önemsediklerini dile getiren Erdoğan, "Ulaştırma Bakanlığımız başta olmak üzere, birçok bakanlık ve kurum, 11 yıl içinde yaklaşık 15 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi. İzmir için açıkladığımız projelerin arkasındayız. Hepsi sırasıyla hayata geçirilecek. Zaten birçoğunun da temeli atıldı. Çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İzmir'i hak ettiği konuma getirmek için hükümetimizin desteği artarak devam edecek" dedi. Bu arada Kalkınma Bakanlığı'nın verilerine göre, İzmir'e 2002- 2013 yılları arasında yaklaşık 15 milyar liralık yatırım yapıldı. Yatırımlarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaklaşık 4 milyar lira ile başı çekerken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise, yaklaşık 2 milyar liralık yatırım yaptı. Somut yatırımların toplamı 15 milyar lirayı bulurken, kentte devam eden projeler ve henüz resmi kayıtlara geçmeyen rakamlarla birlikte 15 milyar liranın çok üstünde yatırım gerçekleştirildi. Ulaştırma Bakanlığı İzmir'e en çok yatırım yapan bakanlık oldu. Aynı zamanda İzmir Milletvekili olan Bakan Binali Yıldırım'ın bizzat kontrol ettiği ve yönlendirdiği yatırımlarda 2003 yılından günümüze 3 milyar 897 milyon 142 bin 254 lira yatırım yapıldı. İzmir'de 2002 yılına kadar 405 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, 2003'ten günümüze ise 216 kilometre bölünmüş yol yapıldı. İzmir- Bandırma-Bursa demiryolu bağlantısı: Bandırma-İzmir arasındaki mevcut demiryolu hattını yüksek standartlı bir demiryolu ile bağlamak için süren çalışmalarda, projenin etüt, proje ve mühendislik hizmet işleri tamamlandı. Yine bakanlık bünyesinde çalışmaları süren ve planlama aşamasında bulunan yatırımlar arasında öne çıkanlarda ise, dev projeler yer alıyor. İzmirİstanbul Otoyolu, İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Yolu, Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali, Kuzey Ege Çandarlı Limanı, Kruvaziyer Limanı, Kemalpaşa Lojistik Merkezi, Sabuncubeli Tüneli, Konak Tünelleri ve İzmir Körfez Geçişi projelerden bazıları.

88 SAĞLIK TESİSİ
İzmir sınırları içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İzmir'e 2003-2013 yılları arasında günümüz fiyatlarıyla toplam bir milyar 944 milyon 571 bin TL yatırım gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı ise 2003'ten günümüze, yatırım, bakım-onarım, donanım, inşaat ve ambulans alımı işleri için 1.2 milyar lira harcama yaptı. İzmir'de 8 devlet hastanesi olmak üzere, toplamda 88 sağlık tesisi hizmete açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı da, İzmir'e 1.6 milyar lira yatırım yaptı.

"ÖZEL İLGİ GÖSTERİYOR"
AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, "AK Parti hükümeti kentlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda 81 ile hangi yatırımı yaptıysa, İzmirimize de aynı yatırımı yaptı ve yapmaya da devam ediyoruz. Kalkınma Bakanlığı'nın verilerine göre, AK Parti iktidarının ilk yılları olan 2003 ile 2013 yılları arasında İzmir'e 15 milyar liraya yakın kamu yatırımı gerçekleştirildi. 'İzmir cezalandırılıyor ve hükümet kamu yatırımı yapmıyor' şeklindeki eleştirilerin yersiz ve haksız olduğunu bir kez daha görüyoruz" dedi. Mevcut yapımı tamamlanan ve devam eden projelerden örnekler veren Ulema, "Rakamların da gösterdiği gibi, bugüne kadar İzmir'in ihtiyaçları doğrultusunda gereken kamu yatırımları yapılmıştır. Kaldı ki hükümetimiz yapılan bu yatırımları yeterli bulmadı, '35 proje 35 İzmir' vizyonunu ortaya koydu. 2023 yılına kadar bu projelerin tamamı İzmirli hemşerilerimizin hizmetine girmiş olacak. Toplamda 60 milyar lirayı bulacak yatırımların 17'si fiilen başladı. Bu vizyonun İzmir'e kazandıracağı çok büyük bir dinamizm olacak" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İzmir'e, 'kentin varolan potansiyelini kullanamadığı için' özel ilgi gösterdiğini dile getiren Ulema, "Başbakanımz Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in hakettiği noktaya ulaşabilmesi için çok özel bir çaba sarfetmekte.

KİM NE YATIRIM YAPTI
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı: 3.897.142.000 TL.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı: 1.944.571.000 TL.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: 1.7 milyar TL.
Milli Eğitim Bakanlığı: 1.6 milyar TL.
Sağlık Bakanlığı: 1.2 milyar TL.
TOKİ: 1 milyar 50 milyon TL.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: 820 milyon TL.
Adalet Bakanlığı: 621 milyon TL.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: 500 milyon TL.
Gençlik ve Spor Bakanlığı: 375 milyon TL.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: 220 milyon TL.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: 52 milyon TL.
KÖYDES: 74 milyon 610 bin lira.
BELDES: 13 milyon 300 bin lira.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 yılda yapılan yatırım 15 milyar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN