Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya serbest bölgeleri İzmir'de masaya yatırılıyor

Giriş Tarihi: 11.12.2013

ESBAŞ'ın ev sahipliğinde düzenlenecek dünya serbest bölgeler konferansına 30 yakın ülkeden 300 civarında yatırımcı ve yönetici katılacak. Ekonomi Bakanı Çağlayan da bir konuşma yapacak

Ekonomi Bakanlığı himayelerinde, bugün başlayacak ve yarın sona erecek İngiltere merkezli WFZCDünya Serbest Bölgeler Konvensyonu organizasyonunda ve ESBAŞ'ın ev sahipliğinde düzenlenecek "Dünya Serbest Bölgeler Konferansı"na, 30'a yakın ülkeden 300 civarında siyasetçi, teknokrat, bürokrat, yatırımcı ve yönetici İzmir'e geliyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın açılış konuşmasını yapmasının beklendiği konferansta, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da birer konuşma yapacak. Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleştirilen konferansa, ESBAŞ, 2005 yılından sonra ikinci defa ev sahipliği yapıyor. ESBAŞ Konferans Salonu ve Swissotel Grand Efes salonlarında gerçekleşecek konferans ve eğitimler süresince katılımcılar, dünyanın değişen ve gelişen ekonomik yapısı sürecinde, dünya serbest bölgeleri ve özel ekonomik bölgelerinin yeni dönemde aldığı ve almakta olduğu rolü detaylı bir şekilde değerlendirme imkanı bulacak.

KONUŞMASI BEKLENİYOR
WTO-Dünya Ticaret Örgütü'nün her yıl yakından takip ettiği ve katıldığı konferansa, bu yıl Dünya Ticaret Örgütü'nün İsviçre Temsilcisi Andeas Maurer konuşmacı olarak katılıyor. Maurer'in, Dünya Ticaret Örgütü'nün, dünyada serbest bölgelere ve özel ekonomi bölgelerine bakışı hakkında yapacağı konuşma ve dünya ekonomisindeki yeni yapılanmalara yönelik görüşleri, katılımcılar tarafından önemle ve merakla bekleniyor. OECD'yi temsilen konferansa Paris'ten katılacak olan Narine Nersesyan da bir konuşma yaparak, dünya serbest bölgelerinde uygulanmakta olan vergi mevzuatı hakkındaki OECD yaklaşımını katılımcılarla paylaşacak.

TARTIŞMA ELE ALINACAK
Konferansta, ABD Yabancı Sermaye Ticaret Bölgeleri Derneği Başkanı Dan Griswold, yapacağı konuşma da, Avrupa Birliği'nin ABD ile sürdürdüğü Serbest Ticaret Anlaşması sürecinde, merakla beklenen diğer bir konuşma olacak. Toplantıya, Hindistan, Polonya, Rusya, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Nijerya, Rwanda ve Costa Rica gibi ülkelerde faaliyet gösteren serbest bölgeler ve özel ekonomik bölgelerini temsilen katılacak konuşmacılar, dünyanın farklı köşelerindeki serbest bölge uygulamalarına yönelik yapacakları sunumlarla, katılımcılara ve otoritelere yeni dönemde serbest bölgeleri daha detaylı tartışma ve değerlendirme fırsatı yaratacak. Konferansa, Çin Halk Cumhuriyeti Shanghai bölgesi de, serbest bölge ve devlet yönetiminden oluşan büyük bir heyetle katılıyor.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER
Konferansa, Dünya Ticaret Örgütü'nün yanı sıra Dünya Bankası, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, WAIPADünya Kalkınma Ajansları Derneği, OECD gibi dünya ekonomisine yön veren kuruluşlardan da temsilciler katılarak birer konuşma yapacak ve ticaret ve finansta toparlanan dünya ekonomisini yorumlayarak, serbest bölgelerde yeni iş modelleri, serbest ve özel ekonomik bölgelerin değişen dünya konjonktürüne uyumu gibi çarpıcı konuları değerlendirecek. Konferansa, dünyanın önde gelen uluslararası şirket ve kurumlarından da çok sayıda üst düzey yönetici katılarak, yeni dönemde serbest bölgeleri ilk ağızdan dinleme ve değerlendirme imkanı bulacak. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Gümrük Bakanlığı, Gelirler İdaresi Başkanlığı, Türkiye'deki 19 serbest bölgeden ve Türkiye serbest bölgelerinde faaliyet gösteren çok sayıda firmadan yöneticiler de katılarak, dünyada serbest bölgecilik sektöründe, Türkiye'nin yerini ve konumunu değerlendirme imkanı bulacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya serbest bölgeleri İzmir'de masaya yatırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN