Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Miletos, denizden 10 km. uzaklaştı

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Söke Akköy yakınlarındaki Miletos, taş devrinden bu yana önemli bir yerleşke olarak bilinir. Bir zamanlar denize sıfır olan tarihi kentin, bugün denizden 10 kilometre içeride kalması talihsizlik olarak yorumlanıyor

Yunan eserlerine göre Miletos'ta ilk yaşayanlar Karialılar ve Leleglerdi. Homeros'un yazdığına göre Troia Savaşı sırasında Miletos bir Karia şehri idi. Kendisi bir koloni olarak kurulan Miletos M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısında bir deniz imparatorluğu merkezine dönüştü. Miletos'ta bulunan birçok tarihi eserin yurtdışına götürüldüğü belirlendi. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde de Miletos'tan çıkarılan bazı eserlerin olduğu biliniyor. Sonraki kazılarda bulunan eserler ise, 1963'ten sonra Didim'deki Miletos Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. Söke'ye bağlı Akköy yakınlarında bulunan ve taş devrinden bu yana önemli bir yerleşke olarak bilinen Miletos'ta, M.Ö. 3500 yılından bu yana yaşayan uygarlıklara ait birçok kalıntı yer alıyor. Ege Bölgesi'nde Büyük Menderes Nehri'nin ağzına yakın yere kurulan Miletos, bir zamanlar deniz kıyısında idi. Nehir aradan geçen yıllarda limanı doldurunca yerleşim alanı denizden 10 kilometre içeride Akköy'ün 5 kilometre kuzeyine, Balat köyü yakınlarına geriledi. Miletos'un taş devrinden bu yana önemli bir yerleşke olduğu biliniyor. Fakat Miletos ve çevresinde bulunan adalarda taş devrinde yaşayanlar hakkında arkeolojik delil yok ve Ege Denizi'nin sularının yükselmesi ile Büyük Menderes'in ağzının birkaç kere yer değiştirmesi bunun nedeni olarak gösteriliyor. Arkeolojik araştırmalarla elde edilen bilgilere göre, Miletos ilk olarak M.Ö. 3500-3000 yıllarında Cilalı Taş Devri'ni yaşayanların yerleşkesi oldu.

EGE DENiZİ İLE GELİŞTİ

Miletos'ta Bronz Devri arkeolojik kalıntıları M.Ö. 1900 yılları civarında ticaret ile ele geçirilmiş olan Girit, Minos Uygarlığı tarafından üretilmiş bronz eşyalar halinde görülüyor. Buna göre, Miletos'un bu devirde, Anadolu'nun içleriyle ilişkilerle değil, Ege Denizi'nden gelen ilişkileri ile geliştiği sonucu ortaya çıkıyor. Antik Miletos şehrinin bulunma efsanesine göre şehrin ilk yaşayanları Girit üzerinden geldi. Antik coğrafyacı Strabon'a göre Miletos'un bulunduğu yere yakın, denizden epeyce yüksek bir tepede ilk defa Giritliler tarafından bir yerleşke kuruldu ve tahkim edildi. Eskiden Lelegler tarafından yerleşilmiş olan ve onların elinde bulunan şimdiki Miletos mevkindeki araziler üzerine, Sarpedon eski Giritliler tarafından kurulan şehirden getirdiği koloniciler ile yeni bir şehir kurdu ve bu yeni kurulan şehir Miletos anısına adlandırıldı. Bir koloni olarak kurulan Miletos M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısında bir deniz imparatorluğu merkezine dönüştü. Miletos, Karadeniz kıyısında, içinde Trabzon, Sinop ve Kırım'ı da kapsayan, kendine bağlı 98 adet koloni kenti kurup muhteşem güce ulaştı. Roma'nın cumhuriyet ve imparatorluk devirlerinde Miletos sehri merkezi Bergama'da olan Asia Eyaleti'nin parçası haline geldi. Günümüzdeki kalıntılar Roma Dönemi'ne aittir. 15 bin seyirci alabilen tiyatrosu, Anadolu'nun en büyük Roma hamamı ve Faustina Hamamı, şaşırtıcı büyüklükteki agoralar Miletos'un görkemini gözler önüne serer. Selçuklular zamanında Miletos yine Venedikliler ile ticaret için liman oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miletos, denizden 10 km. uzaklaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN