Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir halkına bir dokun bin ah işit

Kent genelinde iki hafta önce yaşanan sel baskınında belediyeleri sorumlu tutan vatandaşlar, hala hiçbir önlem alınmamasına isyan etti, "Biraz yağmur yağsa değişen bir şey olmaz. Aynı tas aynı hamam" dedi

Yaklaşık 15 gün önce aşırı yağış ve yetersiz altyapı nedeniyle sel basan İzmir'de vatandaşlar, hizmet eksikliğinden dert yanıyor. Sel baskının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen değişen hiçbir şey olmadığını, önlem alınmadığını kaydeden vatandaşlar, özellikle Büyükşehir Belediyesi'nin baskınlara karşı duyarsız kalmasına isyan ediyor. Her şeyin aynı tas aynı hamam devam ettiğini dile getiren selzedeler, kentte biraz fazla yağış düşse yine aynı manzara ile karşılaşacaklarını söyledi. Bu arada vatandaşlar, altyapı yetersizliği nedeniyle suçladıkları İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin, aradan geçen süre içinde sadece rögarları göstermelik olarak temizlediğini ifade etti, "Kenti sel basmaması için kalıcı bir önlem almanın zamanı çoktan geldi de geçti" dedi.

"EFES'E GİDİN GÖRÜN"
Bostanlı'da 15 gün önce dükkanı su basan esnaf, yağmur bizim kaderimiz diyerek tepki gösterdi. Çevre esnafından Ebru Taşçıoğlu, "Dükkanımızı su bastığı zaman belediyeyi aradık. O gün çok yoğun oldukları için kimse gelmedi. Ertesi gün Bostanlı'nın ana arteri ola- rak gösterilen Cemal Gürsel Caddesi'ndeki 3-5 rögarı temizlediler. Zaten sorun yetersiz rögarlardan kaynaklanıyor. Eskişehirliyim, bir kere sel bastı. Hemen gerekli önlemleri alıp ders çıkarttılar. Artık Eskişehir'de ev ve işyerlerini su basmıyor. İzmir'e bugün yağmur yağsa yine aynı sıkıntıyı yaşayacağımızdan eminim. Bunu görmek için mühendis olmaya gerek yok. Yağmur yağdığı zaman antik kentleri gezin. Efes harabelerine ve Agora Antik Kenti'ne gidin bakalım su basıyor mu? Antik çağlarda bile altyapı zihniyeti varken, İzmir'in böyle olması canımızı acıtıyor" dedi. Bostanlı'nın ünlü mekanlarının birinde çalışan Leyla Bozkır, "Yağmurda her yere su girdi. Belediyemiz sağolsun kaldırım taşı döşüyor. Biz kaldırım istemiyoruz. Ne yapalım biz taşı. Önce yağmurda su basma sıkıntısını çözsünler. Bostanlı'da halk belediyeden memnun değil. Pasif kalıyor, sıkıntıları çözemiyor. Vatandaş ve esnaf, belediyenin aklına seçim zamanı geliyor. Nerede kaldı dürüstlük?" dedi. Her yağmurda Karşıyaka'nın su içinde kalmasına tepki gösteren, Bostanlılı enaf Devrim Öz, "Bostanlı'ya hiçbir çözüm bulamadılar. Artık yağmur yağmasın diye dua mı edelim? Bizim kaderimiz böyleymiş mi diyelim. Burası ana cadde, koca sokakta bir tane rögar var. Sizce de yağmur yağsa yine su basmaz mı burayı?" dedi.

HALKAPINARLILAR TEPKİLİ

Halkapınar Mahallesi 1204/1 ile 1204/7 sokakta oturan vatandaşlar, adeta isyan etti. Yağmur az ya da fazla yağmasının kendilerini etkilemediğini dile getiren yöre sakinleri, Büyükşehir Belediyesi'nin mahallelerinde yaşanan su baskınlarına yönelik önlem almadığını savundu. Mahalle sakinlerinden Cengiz Erbay (53), "Her yağmurda mutlaka perişan oluyoruz. Son yağmurda da yine aynı rezaleti yaşadık. İtfaiyeyi aradık ama itfaiyeyi de su basmış. Yıllardır Büyükşehir Belediyesi ve İZSU'ya gerekli başvurularda bulunmamıza rağmen hala hiçbir önlem alınmadı. En ufak yağışta evimizi su basıyor. Bu sorunu bir türlü çözemediler. Artık çözsünler. Önlem alacağız diye mahallemize geldiler, sadece rögarları yükselttiler ama hala üstüne asfalt bile atmadılar. Her yer çamur içinde. Ayrıca yollardaki yükseklik farkının giderilmesi gerekiyor" dedi. Kemer Aatgeçit civarında bulunan vatandaşlar da, altgeçitin sürekli su basmasından dertli. Hüseyin Korkmaz (35) adlı vatandaş, "Yenişehir'de İzmir'in en büyük hastaneleri var. Ancak her yağmurda su dolan altgeçit nedeniyle ambulanslar yolu kullanamıyor. Ayrıca, altgeçidin su basmasından bıktık, usandık. Artık bir önlem alınmasını istiyoruz" dedi. Yaklaşık 27 yıldır bu bölgede çalıştığını belirten Nazım Ertürk (42), "Eskilerin sözüyle her defasında aynı tas aynı hamam... Kendim de hamamda çalıştığım için bunu söylemek istiyorum. Her yağmurda bu altgeçiti su basıyor. Niye önlem alınamıyor, anlamak mümkün değil. Sadece o değil, itfaiye merkezini de su bastı. İtfaiye bize nasıl yardımcı olsun" diye konuştu.

YEŞİLDERE PERİŞAN

Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Benligül, "Lale, Vezirağa ve 19 Mayıs mahallelerini her yağmurda su basıyor. Bu noktalarda önlem alınmasını istiyoruz" dedi. Mahalle sakinlerinden Muammer Aksoy (40), "2247/1 Sokak üstünde yer alan rögar yağmurda taşıyor. Giderler kapalı olduğu için bütün su mahalleye yayılıyor. Kanalizasyona karışan su çocuklarımızın ve bizim sağlımığızı tehdit ediyor" diye konuştu. Hatice Akman (63), İbrahim Karapınar (77), Ömer Tekin (44) ve Fatma Aksoy (38) da, sürekli ayın rögarın taşmasından şikayetçi olduklarını belirtti, "Burada bir dere olduğu belirtiliyor. Yukarıdan gelen su buradan Yeşildere'ye karışıyor. Ancak aradaki hatlarda tıkanıklılık var. Her yağmurda mahallemizi su basıyor. Yetkililerin kalıcı çözümler üretmesini istiyoruz" dedi.

BALIKESİR-İZMİR YOLU KAPANDI
Ege'nin Manisa, Denizli, Balıkesir ve Uşak illerine yılın ilk karı düştü. Beyaza bürünen kentlerde yollardaki buzlanma ve don olaylarına karşı ekipler yoğun mesai yaptı, karın tadını herzamanki gibi çocuklar çıkardı. İzmir Valiliği, yüksek kesimlerdeki kar yağışına karşı uyarılarda bulundu. Trafik yoğunluğunun olduğu birçok yolda buzlanma ve don olaylarına karşı ekipler 24 saat mesai yaptı. Balıkesir'de kent merkezindeki yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bir gün süreyle tatil edildi. Öğlenden sonraki yoğun kar yağışı nedeniyle İzmir-İstanbul karayolu trafiğe kapandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir halkına bir dokun bin ah işit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN