Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay pazaryeri 9 aydır açılmadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 9 ay önce üzeri pazaryeri olarak kullanılması planlanan 329 araçlık katlı otoparkını hizmete açtı. Ancak pazaryeri üstü kapatılıp hizmete açılmadı, vatandaşlar bu duruma isyan etti

Giriş Tarihi: 13.12.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Belediyesi ile protokol imzaladı, Hatay Asker Hastanesi arkasında 329 araçlık katlı otoparkı ve pazaryeri yaptı. Sokak aralarında kurulan Perşembe Pazarı'nın kapalı alana alınması için inşa edilen Pazaryeri, Nisan ayında düzenlenen törenle açıldı. Protokole göre pazaryeri Konak Belediyesi, kapalı otopark Büyükşehir tarafından işletilecekti. 4.7 milyon liraya mal olan tesisin otoparkı Nisan ayında araçlara açıldı. Ancak yaklaşık 9 ay geçmesine karşın, pazaryerinin üstü örtülüp hizmete sokulamadı. Sokak aralarında görmeye alıştığımız bildik manzarada hiçbir değişiklik olmadı. Özellikle pazarın kurulduğu perşembe günleri bölgede yaşanan trafik sıkışıklığı ve keşmekeş bezdirdi.

HALA SOKAK ARASINDA
Yaşanan duruma isyan eden vatandaşlar, "İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkarılan dergide otoparkın üst katının pazar yeri olarak hizmet vermeye başladığı yazıyor. Kimi kandırıyorlar. Pazar hala sokak aralarına kuruluyor" dedi. 60 yaşındaki SGK emeklisi Ceyhun Açıkgöz, aylardır pazaryerinin hizmete açılması için beklediklerini, ancak geçen uzun süreye rağmen belediye tarafından hiçbir şey yapılmadığını söyledi. Nisan ayında yapılan açılıştan otoparkın üzerinin kapatılıp iki ay içinde pazaryeri olarak kullanılmaya başlanacağının söylendiğini hatırlatan Açıkgöz, "Verilen sözler tutulmadı. Otoparkın günlüğü 10 lira. Kimse buraya arabasını koymuyor. İçeride toplasanız 15-20 araç var. Burada 6 kişi çalışıyor. Bu araçların geliri bu kişilerin masraflarını karşılamaz. Burası zarar ediyor" dedi. Murat Reis Mahallesi Muhtarı Zafer Çam, "Biz artık bunu söylemekten bıktık. Pazar her perşembe sokak aralarında kuruluyor. Buradaki sokaklara ne itfaiye, ne ambulans ne de polis aracı girebiliyor. Birinin canı yansa bunun hesabını kim verecek? Bu mahallede 20 bin insan yaşıyor. 10 bin 883 de seçmen var. Bunu sakın unutmasınlar" diye konuştu. SGK emeklisi Mete Türkoğlu (54) ise "40 yıldır bu mahallede yaşıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ve İzmir Valiliği'ne defalarca yazı yazdım. Değişen bir şey olmadı. İmzalı dilekçeler verdim. Ama sonuç ortada"diye konuştu.

PAZARCILAR DERTLİ
İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen ise şunları söyledi: "Vatandaşlar sıkıntı çekiyor. Sonuna kadar haklılar. Pazarcılar da tuvalet sıkıntısı çekiyor. Konak Belediyesi'ne tuvalet konusunu ilettik. Pazarın ne zaman tamamlanacağını sorduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağını söylediler. Ne zaman bitirileceğine dair bilgi vermediler. Belirsizlik sürüyor. Kendi başımıza da bir şey yapamıyoruz." 14 yıldır pazaryerinde tezgah açtığını belirten Servet Demir (32), "Biz de yeni pazaryerinin açılmasını istiyoruz. Tuvalet en büyük sorun. Perşembe günleri buraya ne ambulans ne de itfaiye girebiliyor" dedi. Vatandaşlarla sorun yaşadıklarını anlatan pazarcı İsmail Yıldız (41) belediyeden yeni pazaryerinin bir an önce yapılmasını istedi. Yola açılan şemsiyelerin yağmur ve fırtınada uçtuğunu söyleyen Mahmut Işık (40), "Birinin kafasına düşecek diye korkuyoruz. Pazaryerinin üstü kapatılırsa böyle sorunlar yaşamayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay pazaryeri 9 aydır açılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN