Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da zeytin karasuyuna kafes teller çekilmeye başlandı

'da zeytinyağı fabrikalarının yıllardır süregelen sorunlarından olan zeytindeki karasuyun imhasına yönelik lagün projeler hayata geçirilmeye başladı.

Giriş Tarihi: 17.12.2013 11:52
Zeytinyağı fabrikalarının zeytinden çıkan karasuyunu çevreye verdiği zarardan dolayı sektörün yüksek miktarda çevre cezalarına maruz kaldığını dile getiren Ziraat Odası Başkan Vekili Mehmet Kendirlioğlu, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından da ortaya konulan projelerin destekleneceğini dikkat çekti.

Aydın'da zeytin ağacı sayısını fazla olmasına paralel olarak zeytin ve zeytinyağı üretiminde Aydın'ın Ege bölgesinde ilk sırada yer aldığını işaret eden Kendirlioğlu, 'Aydın'da Kasım ayının ortalarında başlayan zeytin hasat çalışmaları devam ediyor. İl genelinde 151 bin 936 hektar zeytinlik alanı ve yaklaşık 24 bin aile zeytin üretimi ile uğraşıyor. Verilere göre Aydın'da 156 adet zeytinyağı sıkım tesisi, 44 adet dolum tesisi, 62 adet de sofralık zeytin tesisi var. Ege Bölgesi'nde toplam ağaç varlığının yüzde 20'si ve toplam Zeytin üretiminin de yaklaşık yüzde 25'i Aydın ilinden sağlanıyor' şeklinde konuştu.

Zeytinin Aydın'ın en önemli geçim kaynakları arasında yer aldığını savunan Kendirlioğlu, 'Çiftçilerimiz bu üründen gelir elde ettiğine göre bunun da bir işletme fabrikası olacaktır. Çevreyi kirletiyor diye ya da sorunlar yaşatıyor diye fabrikaları kapatmak mümkün olmayacağına göre bu fabrikalar çalışmalarına devam edecek. Ancak bu şu anlama gelmemelidir. Fabrikalar kurallara uymadan istediğini yapan, istediği şekilde karasuyu salan anlayışıyla hareket etmemelidir. Bu hususlarda gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın almış oldukları kararlar vardır. Bu kararlara zeytinyağı fabrikaları uyduğu sürece her hangi bir sıkıntı yaşanacağını zannetmiyorum.

Zeytin karasuyu bana göre teknik anlamda işlemlere tabi tutularak işlenebilir ve değerlendirilebilir. Bu hususta dünya ne yapıyorsa teknik anlamda bizde çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmalıyız. Zeytin zaten bir meyvedir. Bu kesinlikle kimyasal atık değildir. Kokusu dışında tabiata anormal bir zarar vereceğini sanmıyorum. Aydın il genelinde zeytinyağı fabrikaları sıkım tesislerinin çevresinde oluşan zeytin karasuyunun beton havuzlara alınarak tel kafeslerle muhafaza altına alınmaları çevre güvenliği açısından önemli bir gelişmedir' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın'da zeytin karasuyuna kafes teller çekilmeye başlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN