Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıkçılarda Yıldırım sevinci

Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Aksoy, Bakan Binali Yıldırım'ın Büyükşehir adaylığını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti, "Denizcilik sektörüne büyük katkısı oldu" dedi

Giriş Tarihi: 19.12.2013
Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Dernek Başkanı Mehmet Aksoy, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir'den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Binali Yıldırım'ın İzmir'den milletvekili adayı olmasının ardından kentte dikkat çeken gelişmeler yaşandığına işaret eden Mehmet Aksoy, "Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ülkemizde denizcilik sektörünü en iy ibilen isimlerden biri. Özellikle Ankara'da sektörümüzün sorunlarını en iyi takip eden ve çözen bir konumda bulunan Sayın Binali Yıldırım'ın, İzmir'den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması biz Egeli balıkçıları memnun etti. Eskiden denizcilik sektörünün bir bakanlığı yoktu. Şimdi ise bir bakanlıkta adı geçiyor olması bile sektörümüze ne kadar çok katkı koyduğunu gösteriyor. Denizi en iyi bilen isimlerden birinin İzmir'den aday olması bizi mutlu etti. Binali Yıldırım, ülkemizde balıkçılık sektörüne yönelik verdiği desteklerle ve yapacaklarıyla sektörümüze ciddi katkılar sağlamış bir isimdir. " diye konuştu.

"YAPTIKLARI ORTADA"
Bakan Yıldırım'ın balıkçılık sektörüne ciddi katkıları olduğunu belirten Aksoy, "Balıkçıların karaya çıkış noktalarını düzelten tek isim Binali Bey'dir. Tüm Türkiye genelinde yaptığı çalışmalar ortadadır. Aynı şekilde Ege Bölgesi'nde yapılanlara baktığımızda atılan adımlar gözler önünde. Güzelbahçe'de limanımız yenileniyor. Aynı zamanda Foça, Urla, Karaburun gibi İzmir'de bir çok yerde balıkçılara yönelik güzel barınakları yapıldı ve yapılıyor. Adaylığı kentimize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

"BALIK TÜKETİMİ ÇOK DÜŞÜK"
Balık sektörü hakkında bilgi veren İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve 4 bin 500 deniz millik kıyı şeridine sahip olan Türkiye'de, balık tüketimi çok az. Yıllık kişi başı balık tüketiminin komşumuz Yunanistan'da 27, İtalya'da 25, Japonya'da 70, İzlanda'da 90 kilogram iken Türkiye'de bu rakamın 8 kilogram"dedi. Sektörün geleceği ve toplum sağlığı açısından önümüzdeki yıllarda bu rakamın en az 15 kg. çıkarılması gerektiğini vurgulayan Öztürk, çocukların özellikle bebeklik çağından itibaren balık tüketmesini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkçılarda Yıldırım sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN