Ege-Koop'tan dar gelirliye 50 bin ev

Giriş Tarihi: 19.12.2013

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı, Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, 'kira öder gibi konut sahibi olma' müjdesi verdi

İzmir'i karış karış gezen, halkın sorunlarını dinleyen CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı, Ege- Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, gittiği her ortamda polisten öğretmene, emekliden işçiye hemen her dar ve orta gelir grubundaki vatandaşın uygun fiyatlı konut talebinde bulunduğunu belirterek, "Buna kayıtsız kalmayacağız. İzmir'de toplu konut üretilebilecek ilk etapta 7 bölgede fizibilite çalışması başlattık" dedi. Aslan, "Konut ihtiyacı toplumsal bir meseledir. Belediye Kanunu'nun 69. maddesi, belediyelere 'konut ihtiyacını karşılamak üzere imarlı ve altyapılı arsa üretme' görevini vermektedir. Biz sadece yılda 10 bin, beş yılda da 50 bin ucuz konut üretmekle kalmayacağız, sosyal tesisleri, alt yapısı ve çevre düzenlemeleriyle yeni kentler yaratacağız" dedi.

KİRACILIK HAKSIZLIK
"Belediyelerin vazgeçilmez ve başlıca görevi, halka sağlıklı yaşam sürdürecekleri konutlara uygun ortam ve alanlar hazırlamaktır. Sosyal belediyecilik anlayışının temelinde de yoksulu, dar ve sabit gelirliyi, emekliyi, dulu, yetimi aç ve açıkta bırakmamak vardır" diyen Aslan şunları söyledi: "İzmir halkının yüzde 38'i kiracı olarak gecekondu ya da kaçak yapılarda yaşamaktadır. Gittiğimiz her yerde öğretmeni, polisi, doktoru, memuru hatta belediye personeli bile uygun koşullarda nasıl ev sahibi olabileceğini soruyor, bizden proje talep ediyor. Sadece bu tablo bile ısrarla dile getirdiğimiz kentsel dönüşüm projelerinin aciliyetle uygulanmasını gerektiriyor. Ancak gelin görün ki, dilimizde tüy bitmesine rağmen somut tek bir adım atılamamıştır." Aslan, İzmir'de yeniden yapılacak planlama ile İzmir'in zaman içerisinde değişen kentsel, fiziki, sosyal ve altyapı ihtiyaçlarının günün şartlarına göre modernize edilmesi gerektiğini belirterek, yapacakları çalışmalar hakkında şu bilgiyi verdi:

ALTYAPIYA ÖNEM VERİYOR
"Kaliteli ve düşük maliyetli, çevre dostu, toplumsal birliktelik ruhunu pekiştiren konutlar geliştirilecek. Düşük ve orta gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak öncelikli hedefimiz olacak. Her vatandaşımızın geliri dikkate alınacak ve ödeme planları kira öder gibi düzenlenecek. Yeşil alan, otopark ve sosyal donatı sınıflarını yükseltecek, başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı önlem alınacak. Altyapısı hazır arsa üretimine yönelik çalışmalar yapılacak, belediye tarafından üretilen arsalar, uygun bedel ve kolay ödeme koşullarıyla konut sahibi olacaklara verilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege-Koop'tan dar gelirliye 50 bin ev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN