Hızır, maaş farkını istiyor

Büyükşehir'e açtığı davayı kazanan Hızır, Kocaoğlu'ndan üç aylık maaş farkını istedi

Giriş Tarihi: 19.12.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun güven bunalımı oluştuğu gerekçesi ile görevden aldığı Eski Genel Sekreter Ersu Hızır, uzman olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemin iptali istemiyle İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne açtığı davayı kazandı. Mahkeme İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan işlemin hukuka uyarlılığı bulunmadığına karar verdi. Önceki gün avukatı Gülseren Menek aracılığı ile bir üst yazı ile mahkeme kararını Büyükşehir'e gönderdi.

KARARI BÜYÜKŞEHİR'E GÖNDERDİ
Hızır, üst yazıda mahkeme kararını gerekçe göstererek göreve iadesi ile birlikte bu güne kadar olan maaş farklarını istedi. Hızır'ın son hamlesine Büyükşehir Belediyesi'nin nasıl karşılık vereceği merak konusu oldu. Öte yandan daha önce kısa adı UYAP olan ulusal yargı ağı projesine düşen mahkeme kararı da netleşmeye başladı. Mahkeme gerekçeli kararında büyükşehir belediyesinin yaptığı işlemin Anayasa'nın 38. maddesine aykırı olduğuna dikkat çekti.

ANAYASAYA AYKIRI
İzmir 3. İdare mahkemesi Büyükşehir Belediyesi'nin Hızır'ı uzman olarak görevlendirmesine dayanak olarak gösterilen disiplin cezasıyla Anayasa'nın 38. maddesinin 5. fıkrasının açık olarak ihlal edildiğine hükmetti. Belediyenin yaptığı işlemin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne de aykırı olduğuna dikkat çeken mahkeme, ayrıca Hızır hakkında yürütülen disiplin soruşturmasının DMK ve disiplin hukuku hükümleri ihlal edilerek usulsüz şekilde yapıldığını, davacının usulsüz soruşturma yaparak mağduriyetine neden olan ilgililer hakkında cezai işlem yapılmak üzere Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabileceğinin altını çizdi. Mahkeme açıklanan nedenlerle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı dava konusu işlemin iptaline karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızır, maaş farkını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN