Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torbalılı kan ağlıyor

Giriş Tarihi: 19.12.2013

Ulaşım sorunu, bozuk yollar, otopark yetersizliği, altyapı eksikliği, elektrik kesintisi dışında son olarak İZBAN'ın ilçeyi ikiye bölecek olması, tepkilere neden oluyor

İzmir'in sanayisi ve tarımıyla gözde ilçelerinden biri olan İzmir'in vergi gelirlerinin yüzde 52'nin toplantığı Torbalı'da vatandaş isyanda. Belediyeden yeterli hizmeti alamadıklarını belirten yöre sakinleri, sorunlar yumağı ile boğuştuklarını, özellikle köylerde yaşanan sıkıntıların her geçen gün arttığını söylüyor. İlçedeki mezarlık sorununun bir türlü çözülemediğini belirten Torbalılılar, Başkan İsmail Uygur'un da yaklaşık 1 yıl 15 gün hapis cezası aldığını, Yargıtay'a yapılan itirazın kabul edilmediğini söyledi, "Uygur'un aday olması zor. Görevden bile alınabilir" dediler. Ayrıca yapımına 2006'da başlanan huzurevinin hala tamamlanmamasına isyan eden halk, "Sıkıntımızı saymakla bitmez. Son olarak hızlı tren ilçeyi ikiye bölecek. Bu durum Torbalı için büyük handikap. Umarız bizi dikkate alırlar" dedi. Torbalı halkı, ilçe belediyesinin yaşanan sorunları çözmesini istiyor. Özellikle köylerde yaşanan sıkıntılar dikkat çekiyor. Torbalı'da mezarlık konusunda yaşanan sıkıntılar da bir türlü çözülemedi. Ayrıca 2006 yılında arsasını hayırseverlerin bağışladığı Huzurevi de aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü tamamlanadı. Birçok sorun yaşayan Torbalı'da, Belediye Başkanı İsmail Uygur'da zor günler geçiriyor. Torbalı Belediyesi Yazı işleri müdürü Osman Benzer'in görev yerini değiştirdiği gerekçesiyle hakkında açılan dava sonunda 1 yıl 15 ay hapis ceza alan ve cezası Yargıtay tarafından da onanan Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, kararı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na götürmüştü. ancak Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun da başvuru kabul etmediği iddia ediliyor. Yaklaşan yerel seçimlerde tekrar aday olamayacağı ifade edilen Uygur'un, tebligat sonrasında görevden alınabileceği dahi kulislerde konuşuluyor. Torbalı'da yaşayan vatandaşlardan Zehra Çakmak, "Torbalı gelişiyor ancak vatandaşa yönelik hizmetlerin arttırılmasını istiyoruz" diye konuştu. Öğrenci Cihan Kaya, "Torbalı bitti. İZBAN ilçemize ulaşıyor ancak yeraltından gitmemesi kentin yararına olmadı. Kenti ortadan ikiye ayırdı. Ayrıca birde yapılan yol çalışmalarının hala bitirilememesi herkesi mağdur etti. Burası değil marka kent, köy bile olamadı. Kentin içinden geçen üst yollar kötü görüntü oluşturdu. Çevre esnafı mağdur oldu" dedi. Karakuyu Köyü sakinlerinden Sergin Aydın ise, "Köylere yönelik hiçbir hizmet yok. Bir tek ESHOT ve çöp kamyonları var. Köy yollarına bakın rezalet durumda. Kanalizasyon yok. Yol yok" diye konuştu.

HALK İDEOLOJİK BAKMASIN
İl Genel Meclisi AK Parti Torbalı Üyesi Mahmut Öztaş, "Vatandaşlarımızın hizmet odaklı seçim yapsınlar. Olaylara ideolojik bakmasınlar. Torbalı kendi gelişmesine paralel hizmet gelişmesini sağlayamadı. Modern bir yerleşim merkezi olma yolunda atabileceği adımları atamadı. Mezarlık konusunda yaşanan sıkıntıda birtürlü çözülemedi. Torbalı'da vefat eden insanların gömülecek yeri yok" dedi. AK Parti Torbalı Belediye Başkan Aday Adayı Behçet Çınar ise, Torbalı'nın en önemli sorunlarından birinin altyapı eksikliği olduğunu söyledi. Özellikle Yazıbaşı, Subaşı bölgelerinde kanalizasyon sıkıntısı yaşandığına dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbalılı kan ağlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN