Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dut ağaçları kurtuldu

Büyükşehir Belediyesi, daha önce Şair Eşref Bulvarı'nda yeşil alanın ortasından geçmesi planlanan tramvay hattını gelen tepkiler üzerine yol kenarına kaydırdı

Giriş Tarihi: 22.12.2013
DLH, DPT ve son olarak da Hazine onayının ardından Alaybey - Bostanlı ve Üçkuyular- Halkapınar tramvay hatları için Şubat 2014'te ihaleye çıkmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi projede revizyona gitti. Daha önce Şair Eşref Bulvarı'nda yeşil alanın ortasından geçmesi planlanan hat kenara kaydırıldı. Böylece hattın geçecek olması nedeniyle kesilmesi gündeme gelen yüzlerce dut ağacı da kurtulmuş oldu. Belediyenin projede revizyona gitmesinde meslek odalarından ve çevrecilerden gelen tepkiler etkili oldu. Geçtiğimiz günlerde TMMOB'a bağlı meslek odalarının İzmir temsilcileri ile Tarihi Asansör'de bir araya gelen Kocaoğlu projede yaptıkları revizyonu meslek odalarının temsilcileri ile de paylaştı. Ağaçların kurtulmuş olması meslek odalarının temsilcileri tarafından da memnuniyetle karşılandı. Kurtarılan sadece ağaçlar olmadı. Ağaçlarla birlikte orta refüjdeki açık otopark alanları da projenin revize edilmesi ile birlikte kurtulmuş oldu.

DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda "Hepimizin Gezi'den çıkarması gereken bir önemli ders olduğuna inanıyoruz" diyen Başkan Aziz Kocaoğlu şöyle dedi: "Gezi'ye, okuduğum bir kitaptan bir cümlelik ders çıkarır gibi bakıyorum. Kimse, belediye başkanı, hükümet vs, bir yere bir şey yapacaksa, fikirden projeye kadar bütün süreci kentiyle, kullanıcıyla, bölgede yaşayan insanla kademe kademe paylaşacak. Ben bunu öğrendim. Demokrasinin olmazsa olmazı olan katılımcı yönetim anlayışını biz de Gezi'ye kadar uyguluyorduk. Ancak eleştiriye kendimizden başlamak gerekirse, biz bunu el yordamıyla yapıyorduk. Ama şimdi, bütün düşünce ve projelerimizi her aşamada paylaşıyoruz ve bundan da son derece memnunuz. Örneğin tramvay projemizde yaptığımız ufak bir değişikle bütün meslek odalarının onayını aldık." Yabancı finans kuruluşları ile kredi görüşmelerinde son aşamaya gelen Büyükşehir Belediyesi Şubat 2014'te yapım ihalesine çıkacak. Projenin finansmanı yabancı kredi ile sağlanacak. Yaklaşık 3 yıl süren inşaat süresinin ardından proje hayata geçtiğinde kent merkezine belediye otobüslerinin girmesi de büyük ölçüde engellenecek ve böylece kent içi araç trafiği de böylece rahatlamış olacak.

HAZİNE ONAYLADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent trafiğini rahatlatacak olan Karşıyaka - Bostanlı ve Üçkuyular - Halkapınar tramvay hatları için beklediği onayın geçtiğimiz aylarda Ankara'dan gelmişti. Toplam maliyeti 591 milyon liralık proje, yaklaşık 3 yıl içinde tamamlanması öngörüldü. 4 yıla yakın süredir devam eden bürokratik süreç Hazine'den gelen onayla son buldu. Hazine, Büyükşehir Belediyesi'nin kefaletsiz olarak dış kredi kullanmasına onay verdi.

3 YILDA BİTECEK
Konak tramvayı, Üçkuyular Metro İstasyonu'ndan başlayarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafından Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Heykeli'ne kadar uzanacak ve Halkapınar Metro İstasyonu'na ulaşacak. Toplam uzunluğu 13 kilometreyi bulan hattın üzerinde 21 istasyon yer alacak. Bu projenin yaklaşık maliyeti 332 milyon lira olacak. Karşıyaka tramvayı ise, Alaybey'den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi'ne, oradan da İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu'na gelecek. Toplam uzunluğu 10 kilometre olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dut ağaçları kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN