Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Marifetli' gemi İzmir'de

İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2 milyon 51 bin liraya satın aldığı, karada ve suda hareket edebilen dere temizlik aracı İzmir'e geldi, Meles'te çalışmaya başladı

Giriş Tarihi: 24.12.2013
İZSU Genel Müdürlüğü'nün karada ve suda hareket edebilen yeni dere temizlik aracı İzmir'e geldi. Türkiye'de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılacak "marifetli gemi", Meles'de temizlik çalışmalarına başladı. 2 milyon liranın üzerinde yeni aracın güçlü emme ve iletme pompaları ile kırma, parçalama ve kesme gibi özellikleri var. 11.2 milyon liralık yatırımla 20 adet iş makinesi ve 20 adet kamyon alarak kent merkezi ve çevre ilçelerde dere temizliklerini 2 yıldır kendi ekipleri ile sürdüren İZSU Genel Müdürlüğü, teknolojik yeniliklerle çalışmalarına hız katıyor. Kısa bir süre önce sazlık alanlarda kullanılmak üzere makine aparatı alarak hizmet kapasitesini artıran İZSU, yine dere temizliklerinde kullanılmak üzere karada ve suda hareket edebilen, sığ derinliklerde mükemmel temizlik sağlayan iş makinesini temizlik filosuna kattı.

ZAMAN KAZANDIRIYOR
İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı yetkilileri, "Yüzer - gezer gemi" diye tabir edilen ve palet sistemi ile hareket edebilen "amfibik" dere temizlik makinesinin Türkiye'de ilk kez İzmir'de kullanılmaya başlandığını bildirdi. Yetkililer, özellikle Manda, Meles ve Arap derelerinin Körfez'e açılan ağızlarında ulaşamadıkları bölümlerin temizliklerini bu araç sayesinde kolaylıkla yapabileceklerini belirtti, "Sığ derinliklerde hareket edebilen, güçlü emme ve iletme pompaları, kırma, parçalama, kesme gibi özellikleri olan bu aracın gelmesi ile çalışmalarımız hız kazanacak. Yağışlı mevsimlerde bile dere temizliği yapabilecek hale geleceğiz. Amfibik dere temizlik makinesi, dere tabanlarında ve yanlarında yer alan kargı, ot, çöp ve katı malzemeleri alabilecek; karada ve suda hareket edebilecek. Böylelikle hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edeceğiz" diye konuştu. "Yüzer-Gezer" aracı ilk gün Meles Deresi temizliğinde kullanan yetkililer, "Daha önce hiçbir iş makinemizle müdahale edemediğimiz bölümlerde rahatlıkla temizlik yaptık. Bu aracı merkez derelerimizde olduğu deniz çıkış ağızlarının tıkandığı Menderes'teki Tahtalı ve Azmak derelerinde de kullanacağız ve dere temizlik çalışmalarımızda yüzde yüz hız kazanmış olacağız" dedi. İZSU, yeni araç için, 2 milyon 51 bin lira ödeyerek satın aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Marifetli' gemi İzmir'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN