Eden bulacak

Sağlık Müdürlüğü, ambulans ekiplerine saldıranları tespit ediyor, avukatlarını görevlendirip dava açıyor. Davalarla saldırganlara ağır cezalar gelmeye başladı

Giriş Tarihi: 25.12.2013
Bir an önce olaya müdahale edebilmek için canlarını hiçe sayan İzmir İl sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 ambulans ekiplerine yönelik çirkin saldırılarda bulunanlara ağır cezalar gelmeye başladı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nün özel olarak takip ettiği, sağlık çalışanlarının hukuki mücadelesine müdürlük kendi avukatlarını görevlendirdi. Görülen davalardan saldırganlara bir bir hapis cezaları gelmeye başladı. Kasım 2012'de Karabağlar'da bir motosiklet kazası için olay yerine giden ambulans ekibine hem yaralı hem de yaralının arkadaşları taşlı sopalı şekilde saldırdı. Ekip malzemeleri olay yerinde bırakarak karakola sığınarak canını kurtardı. İl Sağlık Müdürlüğü avukatlarını görevlendirdi, kamu davası açtı. Saldırganlardan M.E, 2 yıl 10 ay 17 gün hapis cezası aldı. Çeşitli suçlardan denetimli serbestliği olan M.E. tutuklandı. Daha önce de defalarca darp edildiklerini belirten Ambulansın şoförü Metin Buhurucu, "Bizler insanların canlarını kurtarmak için kendi canımızı tehlikeye atıp bir an önce vakalara müdahale ediyoruz. Fakat bize tepki gösteren bize zarar vermeye çalışan birçok insan oluyor. Defalarca darba uğradık. Tekrar aynı insanlar ile karşı karşıya gelmemek için şikayetçi olmadık. Ama bu sefer ambulansa da taşlı sopalı şekilde saldırdılar. Canımızı zor kurtardık. Bizler o insanların durumunu anlıyoruz. Ama bizlere saldırarak hiçbir yere varamazlar" dedi.

2 yıl hapis cezası

Eylül ayında meydana gelen olayda da 5 Kadın personelden oluşan ambulans ekibi yaşlı bir hastaya müdahale etmek için gittiği olay yerinde hasta yakınının küfür, tehdit ve fiziki saldırısıyla karşılaştı. Araya girenler tarafından kurtarılan personel hasta yakını M.P'den şikayetçi oldu. Görülen davada sanığa 2 yıl hapis cezası verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eden bulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN