Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocaoğlu, Hızır'ı toplantıdan dışarı çıkardı

Giriş Tarihi: 27.12.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği kadrosuna mahkeme kararı ile geri dönen Ersu Hızır ile Başkan Aziz Kocaoğlu arasında ilk gerginlik dün saat 14.00'teki Encümen toplantısında yaşandı. Büyükşehir Belediyesi'nde üç yıldır süren Başkan ve ikinci adam geriliminde, Kocaoğlu ve Hızır aynı odada 2 dakika bile duramadılar. Başkan Kocaoğlu'nun aralarında güven bunalımı olduğu gerekçesi ile yollarını ayırdığı Hızır, mahkeme kararıyla geriye dönüşünden bir gün sonra yapılan encümen toplantısına katılmak istedi. Başkan'ın olmadığı toplantılarda Genel Sekreter'in başkanlık yaptığı Encümen toplantı odasında meclis üyeleri ve bürokratlar Hızır'ın gelmesiyle gerginlik yaşadı. Başkan Kocaoğlu'nun gelmesi ve kapının kapanmasından sonra gerginlik büyüdü, Başkan Kocaoğlu'nun "Benim olduğum yere sen gelemezsin. Benim olduğum yere gelmeyeceksin" diye bağırdığı koridorlardan bile duyuldu.

ENCÜMENİN DOĞAL ÜYESİYİM

Hızır ise "Ben Encümen'in doğal üyesiyim. Burada olmam normal" diye karşılık verdi. Bunun üzerine daha çok sinirlenin Kocaoğlu, yine yüksek sesle "Ne doğal üyesi. Ben buradayken senin işin ne! Utanmadan bir de geliyorsun. Benim olduğum yere gelemezsin. Sen kimsin! Manyak" diye yine bağırdığı duyuldu. Kocaoğlu'nun bu çıkışının ardından Hızır, toplantı odasını terk etti. Kocaoğlu'nun Hızır gittikten sonra da sinirli bir şekilde "Düzen böyle. Bunun gibi adamları koruyor. Devlet koruyor. Böyle bir ülkedeyiz. Gelmiş buraya, doğal üyeyim diyor" dediği duyuldu.

YASA NE DİYOR?

5216 sayılı Büyükşehir Yasası'nın 16. maddesi, "Belediye başkanının başkanlığında, belediye meclisinin kendi üyeleri arasından 1 yıl için gizli oy ile seçeceği 5 üye ile biri genel sekreter, biri mail hizmetler birim amiri olmak üzere, belediye başkanını her yıl birim amirleri arasından seçeceği beş üyeden oluşur" diyor. Yasada ayrıca "Başkan yasa gereği encümen başkanıdır. Başkanın olmadığı zamanlarda encümene genel sekreter başkanlık eder" hükmü de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaoğlu, Hızır'ı toplantıdan dışarı çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN