Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Okuyucusu olan yazar çıkarılmaz'

Turkuvaz Medya Grubu Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık, Ege Üniversitesi Televizyonu'nda, gazete patronu ile yazar ilişkisini anlattı

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Ege Üniversitesi Televizyonu'nda Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı'nın hazırlayıp sunduğu, "Basın Dünyasından" adlı programa, bu hafta Turkuvaz Medya Grubu Ege Bölgesi Temsilcisi Hüseyin Kocabıyık konuk oldu, "basın özgürlüğü" ve gazetelerin genel yayın politikaları tartışıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Kavaklı, Kocabıyık'tan şu şekilde bahsetti; "Medya'da hemen hemen her alanda görev yapan hem fikir işçileri açısından hem de idari ve teknik personel açısından dolu dolu bir konuğumuz var. Yanlış hatırlamıyorsam Tansu Çiller'in danışmanlığını da yapmıştınız" dedi.

İKİ ÖNEMLİ MESLEK
Dünyadaki en önemli meslekler arasında gazeteciliğin ikinci meslek olduğunu belirten Kocabıyık; "Yakın zamana kadar Sabah Gazetesi'nde köşe yazısı olan birisiydim. Şimdi yönetici pozisyonundayım. Meselenin iki boyutu var. Dünyada iki meslek vardır ki bunlardan birisi hakimlik. O yüzden hakimlere bütün dünyada anayasal teminatlar sağlanır. Mesele Türkiye'de ve dünyada da öyledir. Hakimlerin dokunulmazlığı milletvekili dokunulmazlığından da daha ileridedir. İkinci meslek gazeteciliktir. Her meslek grubunda olduğu gibi basın sektörünün de belli ilkeleri var. Bir köşe yazarı gazetenin genel yayın politikasıyla kavga etmeye kalkarsa, gazetenin içinde İrlandalı durumuna düşer" diye konuştu. New York Times da bile yayın politikasına uymadığı nedeniyle gazetecilerin işten çıkarıldığını söyleyen Kocabıyık, "Bazı gazeteciler var. Hem gazetenin genel imajını bozuyor hem de gazetenin politikasını bozuyor. Hem kendi gazetesinden yazarlara sataşıyor. Kendi patronuyla kavga ediyor. Böyle bir yazarı ne olursa olsun kimse bünyesinde barındırmak istemez. Hiçbir patron okuyucusu olan bir yazarı işten çıkarmaz. O gazetenin mali değeri sahip olduğu binalar değil, o gazetenin içindeki entelektüel zenginliktir" diye konuştu.
Ege Ajans

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Okuyucusu olan yazar çıkarılmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN