Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekorla veda etti "Sıra İzmir'de" dedi

Cumhuriyet'in en uzun bakanlık yapma rekorunu kıran Binali Yıldırım, görevini devretti, yönünü İzmir'e çevirdi

Giriş Tarihi: 28.12.2013
AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, bakanlık görevini Lütfi Elvan'a teslim ettikten sonra, "Hizmet sırası şimdi İzmir'e geldi" dedi. 11 yıl görev yaparak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran Yıldırım, Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti. Bakanlıkta geçirdiği 11 sene hiç "Ben" demediğini, hep "Biz" dediğini söyleyen Binali Yıldırım, şunları söyledi: "Bu başarının arkasında ekip anlaşıyla çalışma vardır. 100 bin civarındaki ulaştırma ordusu ile bir olduk, beraber olduk. Gönüllerimizi akıllarımızı birleştirdik ve halkımızın yüzünü ağartacak hizmetleri yaptık. Bugünlere gelmemizde en büyük güvencemiz 76 milyon insanımızın duasıdır. Bunun ötesinde Sayın Başbakanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülkeye olan sevdası bu başarının arkasındaki en önemli etkendir. O bize güvendi, önümüzü açtı, zor zamanımızda hep yanımızda oldu. Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli aynı görevde olan bakanı oldum. Osmanlı'dan beri hayal edilen demiryollarımızı ayağa kaldırmada bu ekiple birlikte yer alan bir konumum oldu. Sayın Başbakanımızın güveni ile İzmir belediye başkanlığına da aday oldum. Var gücümle İzmir'e Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz bu başarı öyküsünü oraya taşımayı Cenabı Hak bize nasip etsin."

İŞTE YAPTIĞI YATIRIMLAR
İzmir-Aydın-Denizli, İzmir-Manisa- Akhisar, Manisa-Alaşehir, Torbalı-Ödemiş- Tire, Ortaklar-Söke, Balıkesir-Bandırma, Denizli-Çardak demiryolu hatları yenilendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBAN projesi hayata geçirildi.
Çok sayıda karayolu alt üst geçidi yapıldı. Çok sayıda istasyon yenilendi.
Tescilli olan gar ve istasyon binaları aslına uygun olarak restore edildi.
Alsancak Limanı'nın kapasitesinin artırılmasına ilişkin yatırımlar yapıldı.
Kaklık ve Balıkesir'de lojistik köyler.
İzmir Çevre Yolu tamamlandı.
Seçimlerde vadettiği İzmir için yapımı öngörülen 35 projenin yapımına başlandı.
Adnan Menderes Hava Limanı'nın yolcu kapasitesi artırıldı. İç hatlar terminali yenilendi. Dış hatlar inşaatı sürüyor. lBölgedeki karayolları duble oldu.
Güzelbahçe'ye balıkçı barınağı ve liman inşaatına başlandı.
Alsancak'ta yarım kalan viyadük ayakları tamamlanıp limana indirildi.
Çandarlı Limanı'nın yapım çalışmalarına başlandı.
İZBAN Hattının Torbalı Tepeköy'e uzatılması için çalışma başlatıldı.

AÇILIŞI YILDIRIM YAPACAK
HOMEROS'A KARŞI GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞA
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Uçanyol için CHP'li üyelerin benimsemediği "Gazi Mustafa Kemal Paşa" adı Konak Tünelleri'nin Yeşildere girişini "Homeros Bulvarı"na bağlayan Yeşildere Köprülü Kavşağı'na verilecek. Karayollarının aldığı karar göre, geçtiğimiz Ekim ayında hizmet vermeye başlayan köprülü kavşak "Gazi Mustafa Kemal Paşa" ismini taşıyacak. Kavşağın açılışı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini devreden AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla önümüzdeki günlerde yapılacak. Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Uçanyol olarak bilinen bulvara, "Homeros" isminin verilmesi belediye meclisinde tartışmalara neden olmuş, AK Parti meclis grubunun "Gazi Mustafa Kemal" konulması önerisi CHP tarafından reddedilmişti. AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar, "İzmir'de mi, Sakız Adası'nda mı yaşadığı henüz kesinleşmemiş Yunan mitolojik şairi Homeros'un, Türk kültürü ile bir alakası olmayan, sadece İzmir civarında yaşadığı varsayılan bir kişinin böylesine önemli bulvara adının verilmesinin İzmir ve Türkiye için doğru olmayacağını düşünüyoruz. Geçmiş dönemlerde Türk tarihinde önemli yeri olan isimlerden birisinin adının verilmesinin bizim kültürümüz açısından daha doğru olacağını düşünüyoruz" diyerek buraya Gazi Mustafa Kemal adının konması önerisinde bulunmuştu. Bunun ardından harekete geçen Karayolları Bölge Müdürlüğü, Konak Tünellerinin Yeşildere girişini Uçanyol olarak bilinen Homeros Bulvarı'na da bağlayan Yeşildere Köprülü Kavşağı'na, "Gazi Mustafa Kemal Paşa" ismini verme kararı aldı. Kavşağın açılışını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın katılımıyla önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekorla veda etti "Sıra İzmir'de" dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN