Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev kongre bizim

Giriş Tarihi: 31.12.2013

Dünyanın en saygın kongrelerinden birisi olarak kabul edilen Asya Pasifik Kokleer İmplant Kongresi'nin 11'incisi 2017 yılında İzmir'de düzenlenecek

Dev kongreye dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 1100 yabancı hekim bekleniyor. Japonya ve Türkiye'nin ev sahipliği için yarıştığı oylamada 11 delege oy kullandı. Kongrenin ev sahipliği için oy kullanan 11 delegenin 6 oyunu alan Türkiye, kongreyi yapmaya hak kazandı. Dev kongreye, Japonya'dan, Türkiye'ye, Avustralya'da İran'ın ve Arap Ülkeleri'nin de aralarında olduğu 25'den fazla ülke katılıyor. 2017'de yapılacak kongrenin ev sahibi şehri İzmir olmasına karşın, kentin büyük kongre merkezi bulunmaması ve yatak kapasinin yetersizliği nedeniyle Kuşadası'nda yapılacak.

"KENTİMİZ İÇİN ÖNEMLİ"

Kongreye Türkiye'nin ev sahipliği yapması kesinlik kazanınca Dr. Levent Olgun öncülüğündeki Türk kafilesi, kongrenin yapılacağı şehir için 2 seçenek sundu. İzmir ve İstanbul'un değerlendirildiği toplantıda, oy çokluğuyla kongrenin İzmir'de yapılmasına karar verildi. Kongrenin İzmir'e çok şey katacağını belirten Dr. Levent Olgun, "Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kokleer implantta dünyanın önemli merkezleri arasında yer alıyor. 1993 yılından beri Kokleer implant dalında ihtisaslaştım. 15 yıldan bu yana yaklaşık 1500 kişiye bu ameliyatı yaptık. Bu alanda 20 yıla yakın bir birikimim var. Bu sayede kongreye kendi girişimlerim ile Türkiye adına aday oldum" dedi.

JAPONYA'YI ELEDİK
İlk olarak Türkiye'nin 2009 yılında kongreyi düzenlemek için aday oldu. Fakat Türkiye'nin Asya'mı yoksa Avrupa ülkesi mi olduğuna karar verilemedi. 2011'de yapılan adaylık başvurusu Çin'e karşı kaybedildi. Dr. levent Olgun'un başkanlık yaptığı Türk kafilesinin yaptığı sunumda Türkiye'nin büyük çoğunluğunun Asya kıtasında kaldığını anlatan bir sunum yaptı. Kasım ayında Hindistan'ın Haydarabat kentinde yapılan 9. Kokleer İmplant toplantısında Türkiye'nin oy çokluğu ile 2017 yılında yapılacak kongreye ev sahipliği yapması kesinleşti. "11. Asya Pasifik Kokleer İmplant" ev sahipliği oylamasını İzmir'in kazanmasının basında yer almamasına üzüldüğünü belirten Dr. Levent Olgun, "Kongrenin 2017'de yapılacak olan kongrenin 11.'sine ev sahipliği yapmak için yarıştığımız Japonya oldukça güçlü bir rakipti. Neredeyse sınırsız bir bütçeye sahip olan Japonlar bir çok vaatte bulundu. Fakat Türkiye tamamen yaptığı işle ön plana çıktı. Zaten bu kongreyi de iş yapana, çalışana veriyorlar" dedi.

KOKLEER İMPLANT NEDİR?
Genellikle hiç duymayan bebeklere uygulanan kokleer implant, kişinin kafatasına ve iç kulağa yerleştirilen alet ile doğuştan duyma engelli bebekler duymaya başlıyor. Maksimum 4 yaşına kadar yapılan ameliyatlarda başarı şansı oldukça yüksek oluyor. Ayrıca doğuştan duyma engelli olmayan fakat ilerleyen yıllarda duyma yetisini kaybeden insanlara da uygulanan yöntem ile duymaları sağlanıyor. Maliyeti 40 bin lirayı bulan ameliyat masraflarını hiçbir güvencesi olmasa dahi tamamını devlet karşılıyor. Ameliyatlarında ardından hasta ciddi bir takip sürecine alınıyor. Kurulan eğitim merkezlerinde, daha önce hiç duymamış bebeklerin ilk kez ses karşı olan duyarlılıkları ölçülüyor. Artık duymaya başladıkları ses frekanslarını anlamaları sağlanıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev kongre bizim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN