Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentkart minibüste de geçerli olacak

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, Büyükşehir Belediyesi ile çalışmaların sürdüğünü, aşılması gereken bir kaç pürüz kaldığını, bunların çözülmesinin ardından kent içi ulaşımda kentkartın geçerli olacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 31.12.2013
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, kent içi ulaşımda kentkart sistemine yakında minibüslerin de dahil edileceğini söyledi. Geleneksel Sabah Kahvesi söyleşilerimize konuk olan Mutlu, "90 dakika konusunda bir takım sorunlar var. Bunu da halledersek biz de kentkarta entegre olacağız. Böyle olunca minibüs şoförleri, 'Hızlı gidersem, fazla kazanırım' mantığında olmayacak. Daha çok trafik kurallarına uyacaklar" dedi.

Şoförlere yönelik ne gibi çalışmalarınız var?
- 15 Ocak'tan itibaren eğitimlerimiz başlayacak. Şoförler Odası, Servis İşletmecileri Odası ve Minibüsçüler Odası ile eğitime başlayacağız. Verem Savaş Dispanseri ile madde bağımlılığına yönelik bir sözleşme imzaladık. Bu tetkiki yapabilecek birimler oluşturacağız. Yönetmelikler hazırladık. Bu sektörde çalışan insanlardan bazı koşullar istiyoruz. Madde bağımlılığı var mı? Sabıka kaydı var mı? Bir hanımefendiye, çocuğa nasıl davranabileceğini biliyor mu? Adam uçaktan iniyor. İlk karşılaştığı kişi taksi şoförü. Kılığı kıyafetiyle, sakal tıraşı ile parfümüyle "Hoş geldiniz. Nereye gideceksiniz?" diyebilecek kadar yabancı dil eğitiminden geçireceğiz. Akademiden, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yetkililer, üniversiteden hocalar olacak. Trafikten polisler olacak. Sertifika alan bu işi yapabilecek. Uyuşturucu kullananın tedavisini üstleneceğiz. Onları toplumun dışına atmayacağız.

Minibüslerde kent kart kullanılacak mı?
- Büyükşehir Belediyesi ile entegre olma çalışmalarımız var. İzmir'de 1 milyon 800 bin kişi toplu ulaşımdan yararlanıyor. 570 binini esnaf teşkilatı taşıyor. Bunun entegre olmasını planlıyoruz. Aynı kentkart bizde de geçsin istiyoruz. Otobüse binen adam minibüse de binecek. Para aynı anda bize geçecek. Sorun 90 dakika ile ilgili. 90 dakika ücreti halledelim diyoruz. Toplu ulaşımda insanları desteklemek belediyenin görevleri arasında. 90 dakikada minibüse birkaç kişi fazla binerse, bunun altından kalkamayız. İndirimli ve ücretsiz binenleri çözelim, entegre olalım istiyoruz. Olacak. Minibüsçüdeki "Çok hızlı gidersem, çok fazla kazanırım" mantığını kaldıracağız.

Kemeraltı ve Basmane gibi tarihi yapıların olduğu semtlerdeki işyerleri bazı kriterleri sağlayamıyor. Bu sıkıntıyı nasıl aşıyorsunuz?
- Kemeraltı ve Basmane'deki işyerlerine geçici izin belgesi adı altında geçici ruhsat veriyorduk. Yeni alanlarda yeni imar kanunu çıkarırsınız. İmar kanununda bir kahvehanenin yüksekliği 3 metrenin altında olamaz. Örneğin, emlakçılarda bilgisayarın olması, ayrı konuşma bölümü olması gibi kriterler var. Yeni yerler bu kriterlere uymadan açılamıyor. Kemeraltında 100-200 senelik işletmeler var. Yangın merdiveni koşulu var. Buralara biz nasıl yangın merdiveni yapacağız? Bu bina 100 sene önce yapılmış. Bu binayı ne yapacağız? Yıkacak mıyız? Mevcut olanları bu düzen altında rötuş yaparak iyileştiriyoruz.

Kemeraltı gece neden yaşatılamıyor?
- 1975'ten beri Kemeraltı'nı çok yakınen takip ediyorum. O zamanlar ayakkabıcılar, inşaatçılar, gıdacılar hepsi vardı. Zamanla kentin planlanması ve kooperatifleşme sonucu Gıda Çarşısı, İnşaatçılar Çarşısı ve Ayakkabıcılar Çarşısı ortaya çıktı. Kemeraltı'na Mezarlıkbaşı tarafından girince gece sabaha kadar çekiç sesleri gelirdi. Çorbacı Hamza'da çorba içmek için 1 saat beklerdiniz. Şimdi kentin modernleşmesi adına bu sektörleri taşıdık. Buralar boşaldı. Binalar yıkıldı, döküldü. Buraları yaşam alanlarına dönüştüremedik. Şimdi Büyükşehir ve Valilik çalışma yapıyor. Ancak birliktelik gerekli. Orada bir sıkıntı yaşadık işportacılarla ilgili. Bütün katmanlar bir araya geldi, "Sorunu çözeceğiz" dedi ve ne güzel oldu. Diğerleri için de müşterek çalışmalar yapmalıyız.

MİLLETVEKİLLİĞİ 'KADERDE VARSA' NİYE OLMASIN
Genel seçimlerde 'Ben de adayım' diyor musunuz?
- Bazen çok istersiniz olamazsınız. Bazen istemezseniz olursunuz. Ben milletvekili olacağım demiyorum. Orada hizmet etmek nasip olursa mutlaka o bana gelir. Eğer orada hizmet etmek benim çizgimde varsa, bu bir şekilde gelir. Şu an için bir şey söylemek doğru olmaz.

"BAŞKAN ADAYLIĞIM DELEGELERİMİZİN TEVECCÜHÜNE BAĞLI"
Önümüzde oda seçimleri var. Yeniden aday olacak mısınız?
- Evet. 3 Ocak'tan itibaren Menemen Minibüsçüler Esnaf Odası seçimi ile başlatacağımız birliğimize bağlı 129 odanın genel kurulunu 31 Mart 2014 tarihine kadar bitireceğiz. Buradan oluşacak delegasyonla da Mayıs 2014'te birlik genel kurulunu yapacağız. Şu anda aday olup olmayacağımla ilgili de, delegasyonumuzun göstereceği teveccüh, bu konudaki kararımda belirleyici olacak. Ben tüm odalarımıza sıkıntısız genel kurul gerçekleştirmelerini diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentkart minibüste de geçerli olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN