Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yıldırım' araştırma

Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İzmir'de seçmenin oy verme davranışlarını öğrenebilmek için araştırma yaptırdı, çıkan sonuca göre de seçim stratejisi belirleyecek

Giriş Tarihi: 31.12.2013
AK Parti İzmir'de seçmenin oy verme davranışlarını öğrenebilmek için sosyal antropologlara, etnografik araştırma yaptırdı. Yapılan araştırmada, 10 kişi İzmir'in merkezinde çalıştı. İzmir'de eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı, Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösteren AK Parti, kentte seçmen davranışlarını etkileyen faktörleri öğrenebilmek için araştırma yaptırdı. Danışmanlık şirketinden kente gelen 10 kişilik ekip, sosyal antropologlardan oluştu. Kültür ve günlük hayatın anlamına odaklı araştırma yapan uzmanlar, seçmenin oy verme davranışlarını etkileyen psikolojik etkilerin yanı sıra kültürel trendleri hayat tarzı faktörlerini inceledi. Çoğunlukla İzmir'in merkez ilçelerinde yapılan araştırmada seçmenin yaşadığı çevreye, davranış kalıplarına, ihtiyaçlarına bakıldı. 10 sosyal antropolog bunun için katılımcı gözlem yaptı, seçmenle sohbet etti. Etnografik yöntemlerin kullanıldığı araştırma özellikle göçmenlerin yoğun yaşadığı bölgelerde gerçekleşti. Antropologlar, henüz tamamladıkları çalışmaların sonuçlarını, önerilerde de bulunarak rapor halinde AK Parti Genel Merkezi'ne sunacak. AK Parti'nin adayı Yıldırım'ın seçim stratejisini bu rapora göre hazırlayacağı öğrenildi.

'MARKA ŞEHİR YAPACAĞIM'
İzmir'in sorunları, çözümleri ve marka şehri yapmak için projelerine devam ettiğini belirten Yıldırım, "Bu çalışmaların çoğunluğu alt yapı üzerine kurulu. İzmirliler'in günlük hayatta yaşadıkları problemler var. Bu sıkıntıları tek tek çıkartarak raporlar halinde hazırladık. 'İzmir için 1'den 5'e kadar neler önemli' diye vatandaşlarla görüşerek anket yaptırdık. Elimizdeki bilgiler doğrultusunda projelerimizle hemşerilerimizin karşısına çıkacağım" dedi. Doğrudan İzmirli ilgili olan 35 projenin 17'sine başladıklarını belirten Yıldırım, "Söz verdiğimiz bütün çalışmaları yakından takip ediyorum. Düşüncesinde hizmet olmayan sadece lafta olun söylemler bizim hiç bir zaman düşüncemizde olmadı. İzmirliler bize güvenlerini gösterirse, kentimizde çok güzel şeyler yapacağımızın sözünü her daim veririm" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yıldırım' araştırma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN