Tekli sayaç için başvuru 6 Ocak'ta

İZSU, apartmanlarda tek sayaç uygulamasından vazgeçti, yöneticiler derin bir oh çekerken, yaşanan kavgaların da sona ermesi bekleniyor. Apartman yönetimleri pazartesiden itibaren başvurabilecek

Giriş Tarihi: 4.1.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, apartmanlardaki tek saat uygulaması yerine her daireye özel saat uygulamasına geçti. Karar vatandaşlar, özellikle apartman yöneticileri tarafından memnuniyetle karşılanırken, bireysel başvuruların da 6 Ocak'tan itibaren alınmaya başlayacağı açıklandı. İZSU yetkilileri başvuru öncesi apartman yönetimlerinin, yönetim kurullarında tekli sayaçtan çoklu sayaca geçiş için karar alması gerektiğini de belirtti. Buna göre, apartmanlarda çoklu saate geçiş kararı oy çokluğu ile de alınabilecek. Ardından da İZSU Genel Müdürlüğü'ne başvurulacak. Başvurudan sonra İZSU, tesisatlarda yapılması gereken değişiklikleri ilgili tarafa bildirecek. İZSU'nun istediği değişiklikleri yapan aboneler bireysel sayaca geçiş yapabilecek. Böylece 2011 yılı Ocak ayından bu yana 5 kat ve üzeri apartmanlarda yaşanan su sayacı kaosu da tarihe karışcak.

BURAYA NASIL GELİNDİ?
İZSU Genel Müdürlüğü, 1997 yılında genel kurulunda aldığı kararla 5 kat ve üzeri binalarda hidroforlu sistemleri tek sayaç olarak tanımlayan sayaç yeri düzenleme esasları kitapçığını kabul etti. Ancak uygulama 1 Ocak 2011'e kadar bir türlü hayata geçirilmedi. 1 Ocak 2011'den itibaren günümüze kadar yaklaşık 5 bin 500 çok katkı yapıya tek sayaç bağlandı. Uygulamadan bugüne kadar 50 bin apartman dairesi etkilendi. Apartmana giren su tek sayaçtan geçtikten sonra ara sayaçlar aracılığı ile daire başına düşen tüketim miktarlarının tespit edilmesi öngörüldü. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Apartman girişindeki sayacın gösterdiği aylık tüketim miktarı ile her daireye bağlı ara sayaçların toplamları sayaçların zaman içinde hassasiyetlerini yitirmesi sonucu birbirini tutmadığı görüldü. Apartman yöneticileri aradaki tüketim farkını daire başına bölüştürmek zorunda kaldı. Bu da apartmanlarda yönetici ile apartman sakinleri arasında kavgalara varan tartışmalar yaşanmasına yol açtı. İZSU, su bedellerini tahsil ederken apartmandaki ana sayaç tüketimini baz aldı. İZSU'nun aldığı bu son kararla uygulama sona erdi, yine eskiye dönüldü, özellikle apartman yöneticileri rahat bir nefes aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekli sayaç için başvuru 6 Ocak'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN