Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zamlara karşı önemli tüyolar

Türkiye, yeni yıla zamlarla ve yüksek vergilerle girdi. Yaşarlı akademisyenler, vatandaşın cebini rahatlatacak, ev ekonomilerine katkıda bulunacak tasarruf önerilerinde bulundu

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Yeni yılın ilk günleri zamları da beraberinde getirdi. Bakanlar Kurulu, otomobil, alkollü içki, sigara ve cep telefonunda özel tüketim vergisini (ÖTV) çeşitli oranlarda artırdı. ÖTV artışından sonra otomobile yüzde 3.5-4, alkollü içeceklere yüzde 8-15, sigaraya yüzde 3-17 arasında zam geldi. Yaşar Üniversitesi akademisyenleri, zamlara karşın vatandaşların cebini rahatlatacak tasarruf önerilerinde bulundu. Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi akademisyenleri, finansmanla ilgili tasarruf önerilerinden bazıları şöyle oluştu; "Kredi kartı sayısını azaltın, hatta mümkünse tek kredi kartı kullanmayı tercih edin. Bu sayede öncelikle harcamalarınızı kontrol altına almış olursunuz. Kredi kullanırken ödeyebileceğiniz en kısa vadeyi seçerek, faizi en düşüğe indirmeye çalışın. Birikimlerinizi mevduat hesapları ile değerlendirebilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka ihtiyaç kredisi karşılaştırma araçlarını kullanarak taksitleri en hesaplı krediyi bulun. Tüm harcamalarınızı nakit yapmaya çalışın. Özel günlerdeki harcamalarınızı kontrollü yapın. Cebinizde olmayan parayı harcamaktan kaçının. Yatırım haberlerini ve yatırım araçlarını takip edin. Faturalarınızı zamanında ödeyerek faiz ödemek zorunda kalmayın."

ENERJİDEN YÜZDE 30 TASARRUF

Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, aydınlatma, yemeklerin pişirilmesi ve saklanması gibi ihtiyaçlarda harcadığı elektrik enerjisi yılda 10 bin kilowatt saati buluyor. Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenleri, konutlarda yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacak basit ve pratik önlemler sundu. Bunlardan bazıları, "Pencereler çift camlı olmalı. Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece-gündüz yakmak, gündüzleri yakıp gece söndürmekten daha ekonomiktir. Evinizin sıcaklığını ortalama 20 derece olarak ayarlayın. Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı. Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli. Kullanılmadığı takdirde cihazları prizden çekilmeli. Bilgisayar, televizyon gibi aletler kapalı olsalar dahi fişten çekilmedikleri takdirde enerji harcamaya devam eder" olarak sıralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamlara karşı önemli tüyolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN