Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ADNAN GÜLERMAN: LÖSEV balosu

Giriş Tarihi: 6.1.2014
Her yılın birlik, beraberlik, sağlık ve başarı ile tamamlanması, yeni yılın da hayırlı ve uğurlu olması için her kişi, aile ve kuruluş kendi ölçülerinde bir kutlama yapar. Televizyon ekranlarında da şöyle bir dolaştığımız zaman dünyanın hemen her yerinde bu kutlama hazırlıklarını, bazen da çılgınlıklara varan etkinlikler görürüz. İşte kısa ismi LÖSEV olan Lösemili Çocuklar Vakfı da hayata tutunmaya çalışan lösemili çocukların 2013 yılını sağlıkla tamamlamış olmalarını ve yeni yıla da aynı ümitle bakmalarını bir balo ile kutladı. Bundan 10 yıl kadar önce elime geçen bir LÖSEV broşürü ile ilk ilişkim başlamıştı. Ankara'daki merkez yetkililerine bir mektup yazarak, İzmir ve dolaylarındaki lösemi hastalarının 600 kilometre uzaklıktaki Ankara'dan yardım ve destek almalarının zorluğunu, biraz da sitemkâr bir ifade ile dile getirmiştim. Aldığım cevapta, İzmir'de bir yer temin edildiğinde İzmir'e el atmaya hazır olduklarını bildirmişlerdi.

EN BEĞENİLEN VAKIF

Rastlantı bu ya, tam o sırada Karşıyaka İskelesi'nin hemen yakınındaki Cumhuriyet İlk Öğretim Okulu'nun bitişiğindeki eski kaymakam lojmanını kiracısının tahliye etmesi orayı lokal olarak havada kapmamıza vesile oldu. Vakfı tanımayan ve neler yaptığını bilmeyen yok gibidir. Nitekim, Marketing dergisinin ocak sayısında yayınlandığı üzere, 2013 yılında bağımsız kamuoyu yoklamasında LÖSEV en beğenilen, en çok tanınan ve en çok güvenilen vakıf olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Zaten, bu güven nedeni ile de hayırseverler her türlü yardımda birbirleri ile yarış etmekteler. Geçen yıl İzmir'de lösemili çocuklar ve aileleri için bir kuru gıda yardımı kampanyası başlatılmıştı. İnanır mısınız gelen yardımlar yukarıda sözünü ettiğim binaya girilemeyecek kadar fazla olmuştu. Genellikle gelir seviyesi düşük olan ailelerin çocuklarına musallat olan bu hastalıkla mücadelede en faydalı olanı mutlaka taze et ile beslenilmesidir. Özellikle kurban bağışlarından elde edilecek etleri senenin 365 gününde de taze et olarak kullanabilmek için çare bu etlerin Et Balık Kurumu gibi kuruluşlara vermek ve bu kuruluşların her gün kestiklerinden bir anlamda takas usulü ile geri almaktır.

KİRADAN KURTULMAK ŞART

Yeni yılı karşılamak amacıyla lösemili çocuklar için düzenlenen o baloda, 4-5yaşındaki çocukların hayata tutunma çabalarının yanında, gelecek beklentilerini gösteren gözlerindeki ışıltıları, pırıltıları görmenizi isterdim. Gelişmeleri başından itibaren takip eden bir kimse olarak, şunu rahatça söyleyebilirim: İzmir lösemili çocuklarına sahip çıkmıştır. Ama, daha önce siyasi bir söylem olarak kullanılan "yetmez ama evet"i ben de burada kullanacağım. Neden? LÖSEV'in İzmir'de kullandığı binaların tamamı kiralık binalar. Kendi mülkiyetinde binaları olsa. Buralarda çocukların tedavilerinden bir kısmının yapılması yanında, onların yanında bulunması gereken annelerin LÖSEV ürünlerini üretebilecek atölyeleri olsa İzmir'e yakışmaz mı! LÖSEV bu güne kadar hayırseverlerin bağışları ile doğdu ve gelişti. Bildiğim kadarıyla İzmir, hayırseverlerinin çokluğu ile tanınmış bir ilimiz. Bu ihtiyacı burada dile getirdikten sonra bir çok İzmirli hayırseverin "Benim de çorbada tuzum olsun istiyorum" yarışına gireceğini biliyorum.

HAYIRSEVER ELİ UZUNMALI

Bu bir hayal değil. İzmir'de pek çok eğitim, sağlık ve benzer kuruluşların kapısında yer alan tabelalarda hep hayırsever isimlerini görürüz. Ben başka yerlerde bu denli hayırsever çokluğuna rastlamadım. Onun için "LÖSEV'e de bir hayırseverin elinin uzanabilmesi bir hayal değildir" demekteyim. LÖSEV İzmir ünitesi nerede mi? Elinizin altındaki cep telefonu kadar yakınınızda. 0.232.381 66 44'ü aradığınızda karşınızda bulacaksınız. "Her olumlu hareket İzmir'den başlar" diyoruz ya, LÖSEV hareketi de İzmir'den neden başlamasın. Yerim yeterli olsa "Bir çivi bir nal kurtarır" tekerlemesinin tamamını yazardım. Sonunda yiğit de vatan kurtarır. Hayatının baharında hayata tutunmaya çalışacak bu çocuklar yarının büyükleridir. Bir hayatın kurtarılmasına var mısınız?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ADNAN GÜLERMAN: LÖSEV balosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN