Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arsa mağdurlarının son umudu "AİHM"

Giriş Tarihi: 6.1.2014

1980'den beri sorunlarının giderilmediğini belirten Balçovalılar dün yine eylem yaptı, "İç hukuk yolu tükendi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gittik" dedi

Balçovalı arsa mağdurları, seslerini duyurabilmek için dün yine Konak Meydanı'ndaydı. Vatandaşlar adına konuşan avukat Mustafa Kemal Turan, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın, "Açılan dava yok" açıklamasına tepki gösterdi, "Biz iç hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gittik" dedi. 1980'den beri yürütülen hukuk mücadelesinde büyük haksızlıklara maruz bırakıldıklarını söyleyen Turan, Üçkuyular otoyol çıkışındaki arsaların sahiplerine yüzde 90'a varan kamuya terk karşılığı 1.6 emsal imar verildiğini ifade etti, "Başkan Çalkaya, 'Biz yapabileceğimiz her şeyi yaptık ama belediyenin arsa üretme şansı yok' diyor. Burada yüzde 70 terke 1.6 emsal alıyoruz. İlk yapılan yüzde 20 terkle toplamda yüzde 90 ediyor. Ama İzmir'de yüzde 22 terke 2.5, 3.5 emsal alan holdingler var. İçişleri Bakanlığı'ndan bu konuda soruşturma açmasını istiyoruz" dedi.

TOPLU HAK İHLALİ
Çalkaya'nın sözünün ciddiyetten uzak olduğunu söyleyen Turan, "Bu açıklamadan sonra benim telefonum kilitlendi. Nasıl yok? Biz iç hukuk yolları tükenince AİHM'ye kadar gittik. AİHM bu dosyayı bireysel değil, toplu hak ihlali olarak aldı. Dosyaları tapulu-tapusuz ayrımı yapmadan değerlendirdi" diye konuştu. Haksızlığın giderilmesi için bir imar hukukunun oluşması gerektiğini belirten Turan, "Kamuya ne kadar fazla terk etmişse, o kadar fazla emsal olsun" ifadesini kullandı.

ENGİN TATLIBAL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arsa mağdurlarının son umudu "AİHM"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN