Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıyı tasarımı, adım adım tamamlanıyor

İç Körfezi çevreleyen kent yenileme çalışmaları Pier, Kordon ve Karataş'ta sürerken, düzenlemeler Göztepe ve Üçkuyular'da da başlıyor

Giriş Tarihi: 7.1.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İç Körfez'i çevreleyen 40 kilometrelik kıyı tasarım projesinin Mart ayı sonuna kadar tamamlanacağı açıklandı. Pasaporttaki çalışmalar hızla sürerken ikinci etap çalışmalar da Konak Pier ile Karataş arasındaki sahil şeridinde devam etti. Birinci Kordon'daki aydınlatma projesi çalışmalarına hız verildiğini belirten Büyükşehir yetkilileri Göztepe Yaya Üstgeçidi ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasındaki kıyı düzenlenmesi için yapılan ihalenin de sonuçlandığını, kesinleşen kararın firmalara tebliğ edildiğini açıkladı.

NELER YAPILACAK?

Projeye göre; Konak Pier'den Karataş'a uzanan 1 kilometrelik ve yaklaşık 72 bin metrekarelik alanı yayalar, bisikletliler ve engelliler rahatlıkla kullanacak. Öncelikle, yeşil dokunun artırılması hedeflenen projeye göre bölgede kıyıda yetişebilen türlerden çok sayıda ağaç dikilecek. Pier'le kıyıdaki gemi heykeli arasındaki yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik alan tümüyle ağaçlandırılacak. Bu bölgeye en az 50 adet palmiye dikilecek, oturma grupları yerleştirilecek. Basamakları, yeşil dokusu bozulan amfi yenilenecek, üç yeşil tepe daha oluşturulacak. Burası seyir mekanı haline getirilecek. İzmirdeniz projesi öncesinde yapılan anketlerde çok sayıda İzmirli, kıyılarda amatör balık tutma alanlarının olmasını istemişti. İzmirlilerin bu isteğini dikkate alan Büyükşehir, Konak'tan Karataş'a kadar 26 olta birimi yapacak. Pasaport'ta yapılan sebiller, Konak kıyı şeridinde de olacak. Proje ile kıyıda kesintisiz bisiklet yolları oluşturuldu. Cumhuriyet Meydanı'ndan Pier'e kadar uzanan mavi bisiklet yolu, Güzelyalı'ya ulaşacak. Çalışmalar bittiğinde yayalar ve bisikletliler tümüyle kendilerine ayrılan yollarını ve bisiklet park yerlerini kullanabilecek. Ayrıca yeşil amfilerin yakınında çocuk parkı da yapılacak. Parka İzmir kayığı, deniz feneri, denizatı gibi kıyı kimliğini vurgulayan oyun elemanları konacak. Güneşli İzmir kıyılarının daha rahat ve kullanışlı hale gelmesi için ahşap pergoleler tasarlanıyor. Pergolelerde sergi alanı, bisiklet parkı ve WC, büfe gibi servis birimleri yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyı tasarımı, adım adım tamamlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN