Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödemişli kadınlar geleceğini dokuyor

Giriş Tarihi: 7.1.2014

Sabancı Vakfı'nın bu haftaki 'Fark Yaratan' konuğu Ödemiş Yöresi Kadın Kooperatifi oldu. Kooperatif, ipek dokumacılığını canlandırıp kadınların ekonomik hayata katkı sağlamalarına yardımcı oluyor

Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan, sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini anlattığı "Fark Yaratanlar" programı beşinci sezonunda da devam ediyor. Fark Yaratanlar programı, yapılan çalışmaların kısa videolarının, Sabancı Vakfı tarafından hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasını, izleyenlere ilham vermesini, böylece toplumsal gelişmeye aktif katılımın çoğalmasını amaçlıyor. Sabancı Vakfı'nın bu haftaki Fark Yaratan'ı, Ödemiş Yöresi Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi oldu. Kooperatif, "İpekle Geleceğini Doku" projesi ile ipek dokumacılığını canlandırarak kadınların ekonomik hayata katılımlarını sağlamayı amaçlıyor. Proje, tarihi bir ipek merkezi olan Ödemiş'te geleneksel ipek böcekçiliğini yaşatmak ve bölgede iş gücüne katılımı sınırlı olan kadınlara meslek kazandırmak amacıyla hayata geçirildi. Ödemiş'in yanı sıra Birgi ilçesinde de yürütülen projede, ipek dokumacılığı aracılığıyla kadınların mesleki becerilerinin arttırılması ve kadınlar için istihdam olanaklarının yaratılması amaçlanıyor. Geleneksel ipek dokumacılığını bilen ustalardan eğitim alan kadınlar, hem ürettikleri ürünlerle ekonomik olarak güçleniyor, hem de sosyal hayata daha fazla katılıyorlar.

70 KADINA EĞİTİM

Sabancı Vakfı'nın Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında da desteklenen "İpekle Geleceğini Doku" projesinde bugüne kadar 70 kadın ipek ipliği çekme, boyama ve dokuma eğitimleri aldı. Proje kapsamında önümüzdeki dönemde katılımcılara, liderlik ve toplumsal cinsiyet gibi konularda eğitim verilmesi planlanıyor. Ödemiş Yöresi Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi'nin fark yaratan hikayesi, www.farkyaratanlar. org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube'da yayınlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödemişli kadınlar geleceğini dokuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN