Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Soyadım gibi iş yapacağım'

Giriş Tarihi: 8.1.2014

Kentteki ilk ziyaretleri iş dünyası örgütlerine yapan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "İzmir'in kaplumbağa hızıyla kaybettiği yılları, Yıldırım hızıyla kazanması için çalışacağız" dedi

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Adayı Binali Yıldırım, vatandaşlarla hafta sonu miting havasında geçen buluşmanın ardından kentteki ilk ziyaretlerine iş dünyası ile başladı. Yıldırım ilk olarak İzmir Ticaret Odası'na (İTO) gitti. Burada yaptığı konuşmada İzmir ve İzmirlilerin yararına olan her şeyin yanında olacaklarını vurgulayan Yıldırım, "Bizim işimiz kolay. Hangi işi yapalım diye kafamızı yoruyoruz ama sizlerde de önemli projeler var. Bunlar bizim için malzeme. Bizim hayatımız proje. 11 yılda binlerce projeye imza attık. Türkiye'nin birçok yerinde çalışma yaptık. İzmir için de yaptığımız önemli faaliyetler var. Bunların bir kısmı İzmir içinde, bir kısmı da dışarıya açılan projelerdir. Kuruvaziyer Limanı'nda gelen misafirleri Agora'ya götüremiyorsak İzmir'de konuşacak bir şey yok. Bunların hepsi çözülür. Yeter ki birbirimizin enerjisini tüketmeyelim. Aynı yöne doğru odaklanır koşarsak iyi yaparız. Birbirimize şüphe ile yaklaşırsak 'Bunun arkasında ne var' dersek olmaz. Bu bir kurttur ve başladığında da işler yürümez" dedi. Ticaret Odası ve diğer kuruluşların kendilerine çıktıkları yolda önemli katkısı olacağını düşündüğünü söyleyen Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siz 'herkese eşitiz' dediniz. Biz zaten farklı bir şey istemiyoruz. Ahmet, Ali ya da Veli değil, İzmir kazansın istiyoruz. Bu durum şehrin milletvekili olarak beni üzüyor. Sizleri de üzüyordur. O yüzden şehri kimsenin böyle görmeye hakkı yok. Siyasi hayatımızın bu döneminde İzmir ile özdeşleşerek şehir yenileme, toplu taşıma, turizm, sosyal konular ve istihdam konularında işler yapmak istiyoruz."

"SÜRATLE YAPARIZ"
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İTO üyelerine yaptığı konuşmada, İzmir'in potansiyeli olduğunu, ancak eksikliğin tüm paydaşların aynı düşüncede bir araya gelmesi olduğunu vurguladı, şöyle dedi: "Bu kararı İzmir verecek. Benim için 'Bu bakan yavaş konuşur, soyadı gibi iş yapar' derler. Ben İzmir'de de bunu yapmak istiyorum. Yerelde de yetki verilirse süratle yaparız. Yetki nedeniyle bu zamana kadar yapamadıklarımız var. Biz yapacağımız şeylerin hayatına etkisi, vatandaşın iş bulması gibi konulara bakmak istiyoruz. Bina, metro, inşaatlar kimse tarafından lütuf olarak görülmemelidir. Şehrin zenginlik noktaları ön plana çıkarılmalıdır. İzmir'in seçimi sadece bu şehrin değil, Ege'nin seçimidir. Burada potansiyel var. Yapar mıyız? Yaparız. Yeter ki İzmir bize güvensin. İyi bir ekip oluşturacağız. Hatır gönül işi yapmayacağız. Bütün kesimleri kucaklayacak bir yapı oluşturacağız. Kimse 'Ben bu işin dışında kaldım' demeyecek. İş yaparken hiçbir zaman mazeret arkasına sığınmadım. Yapamadıklarımız ya da yapmadıklarımız varsa onları söylemeliyiz." İzmir'de 2. bir havalimanına ihtiyaç olduğunu belirten Yıldırım, "İzmir'e yeni bir tanıtım sistemi kurmalıyız. İstanbul Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi çok arttı. Onun için mutlaka yayılması lazım. İzmir'den çeşitli yerlere uçuşlar yapılıyor. Yapılanların kentli ile yapılması lazım. Marifet iltifata tabidir" dedi.

"SİZ KAZANIRSINIZ"
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Yıldırım'a bakanlığı döneminde yapılan yatırımlar nedeniyle teşekkür etti. Bakanlık bünyesindeki faaliyetleri tek tek sıralayan Demirtaş, şunları söyledi: "Saymakla bitiremeyeceğimiz projeler sizin imzanızı taşıyor. Her siyasi görüşten kişileri bünyesinde barındıran odamız her siyasi partiye eşit mesafede olmuştur. İzmir'i 100 milyar dolarlık ihracat oranına ulaştırmak istiyoruz. Büyükşehir Belediye başkanı olacak kişilerden çok beklentimiz vardı. Sizden de beklentilerimiz var. Özellikle inşaat sektöründe beklentilerimiz var. Mega Müze'nin İzmir'e kazandırılması gerekiyor. Agora ile Kadifekale arasında teleferik yapılmalıdır. Kongre merkezlerinin de yapılması lazım. Kültürpark'taki kongre merkezleri taşınırken yeni fuar alanının yapılmasından sonra yapılacak düzenlemede bahçe duvarlarının kaldırılmasını talep ediyoruz. Belediye Başkanı olacak kişiden beklentimiz çok büyük. Umarım siz başarırsınız, bu yarıştan siz galip çıkarsınız."

"TARIMSAL GELİŞMEYE DESTEK VERECEĞİZ"
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, daha sonra İzmir Ticaret Borsası'nda Başkan Işınsu Kestelli ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Yıldırım, 11 yıllık siyaset anlayışının hep halka hizmet etmek olduğunu söyledi. Bu zamana kadar 4 bin proje gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yıldırım, bunların onur ve iftihar projeleri olduğunu vurguladı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki günlerde adaylar projelerini anlatacaklar. Biz de aynısını yapacağız. İzmir; ticaretin, ilk iktisat kongresinin yapıldığı yerdir. Tarımın şehridir. Yüzde 12 tarımsal faaliyetler yapılmasına rağmen potansiyeli çok yüksek. Özellikle organik tarımın önemi artıyor. Kentin katma değer oluşturacak önemli potansiyeli var. Gediz ve Menderes Havzaları'nda yapılacak çok iş var. Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında güven ve destek alırsak önemli çalışmalar yapacağız. Büyükşehir Belediye başkanı kentin temsilcisi durumuna geldi. Yeni Bütünşehir Yasası ile birlikte valilik, özel idare artık temsil makamı haline geliyor. İzmir'in kaplumbağa hızı ile kaybettiği yılları Yıldırım hızı ile kazanması için çalışacağız. Bu şehir çok daha güzel şeylere layıktır. Anadolu'ya gittiğinizde bize 'İzmir'in o hali nedir' diyerek, biraz da acıyarak bakmaları benim ağrıma gidiyor." Ziyarette Işınsu Kestelli de İzmir'in tarım potansiyelini anlattı. Tarımın gelişmesi için yerel yönetimlere de büyük görevler düştüğünü anlatan Kestelli, "Önümüzdeki dönem iş başına gelecek olan yerel yönetimler tarıma destek vermelidir. Biz kentimizin imrenilen rahatlığını bozmayan, saygılı, katılımcı yerel yönetim anlayışı istiyoruz. 30 Mart'ta ne olursa olsun kazanan İzmir olsun" dedi. Binali Yıldırım, ziyaret ettiği Deniz Ticaret Odası'nda da seçimlere yönelik açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "İzmir'e yönelik 35 projemiz var. Yerel seçimler kampanyası ile birlikte hemşerilerimize yerel anlamda projeleri anlatacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Soyadım gibi iş yapacağım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN