Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eğitimli insan daha az kan veriyor'

Giriş Tarihi: 9.1.2014

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gök, İzmir'de yeterli oranda kan bağışı için kampanyaların artmasını söyledi

Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, Memur- Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak'ı ziyaret etti. Dr. Gök, İzmirliler'in yeterli oranda kan bağışı yapmadıklarını dile getirdi, Şenocak ise bu konuda harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti. Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu ve belirli dönemlerde kan bağışlarının azaldığını belirten Şenocak, böyle durumlarda sivil toplum örgütleri, sendika, dernek gibi kuruluşların harekete geçmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye'deki 15 bölge içerisinde Ege Bölgesi'nin kan toplamada sekiz yıldır birinci olduğunu ancak rakamların ihtiyacın karşılanması noktasında yeterli olmadığını vurgulayan Dr. Gök, "Yapılan çalışmalarla kan ihtiyacını azalttık. Artık insanlar kan bulmakta eskisi kadar zorlanmıyor. Ege ve Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi dışında Ege Bölgesi'ndeki 155, İzmir'deki 54 hastanenin kan ihtiyacını biz karşılıyoruz ama hala eksikler var. İzmirliler yeterli oranda kan bağışı yapmıyor. İzmir'de yılda 175 bin ünite kan ihtiyacı oluyor, bizdeki bağış ise 115 bin ünite civarında. Rakamlar, 60 bin kadar eksiğimiz olduğunu söylüyor. Yani İzmir'de özellikle eğitimli nüfus kan bağışı yapmıyor. Bu yüzden İzmir'in kan ihtiyacını başka illerden karşılıyoruz" dedi.

STOKLAR AZALIYOR

Ege Bölgesi'nin günlük kan bağışı talebinin bin 350 ünite olduğunu söyleyen Dr. Gök, "Bu talebin karşılanabilmesi için kan bağışı oranının da bu rakamın üzerinde olması gerekiyor. Aksi takdirde kan stoklarına yöneliyoruz. Bir süre sonra onlar da azalıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eğitimli insan daha az kan veriyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN