Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez'in hali içler acısı

Denize akan kanalizasyon Göztepe'den Üçkuyular'a sahili mahvetti. İZSU'nun vurdumduymaz davrandığını söyleyen vatandaş isyanda. MHP'li Özyiğit, "Bu rezalete en kısa zamanda son verilsin" dedi

Giriş Tarihi: 9.1.2014
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yüzülebilir Körfez hayaline gölge düştü. Göztepe ve Üçkuyular Vapur İskelesi arasında kalan bölgede denize akan kanalizasyon, yoğun bir kirliliğe yol açarken Sahil Yolu'nda yürüyüş yapan vatandaşlar, gördükleri manzaraya isyan etti. Vatandaşlardan gelen şikayet üzerine kirliliğin yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan MHP Konak Belediye Başkan adayı Adil Özyiğit, durumu içler acısı olarak nitelendirdi. Yaklaşık 2 ay önce fark edilen ve son zamanlarda giderek artan kirlilikten rahatsız olan çevre sakinleri de, yaşanan felaketi Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bildirmelerine rağmen bir sonuç çıkmamasından büyük rahatsızlık duyduklarını söyledi.

ÖZYİĞİT İNCELEDİ
Vatandaşların durumu kendisine bildirmeleri üzerine Göztepe'ye giden Adil Özyiğit, yerinde incelemelerde bulundu. MHP adayı Özyiğit gördüğü manzara karşısında şaşkınlığa düştüğünü belirtti, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi'ni sert bir dille eleştirdi. Görüntünün 2000 yılında devreye giren Büyükkanal Projesiyle Başkan Aziz Kocaoğlu'nun kurduğu yüzülebilir Körfez gölge düşürdüğünüü vurguladı, şunları söyledi: "Vatandaşların şikayeti üzerine İZSU yetkilileri, bölgeye gelmiş. İncelemeler yapmışlar. Sonra da 'Geldik, baktık. Bir şey yoktu' tarzında bir tutum takınmışlar. Belediye bir şey yapmayınca, vatandaş da meydana gelen kirliliği belgeleyip ilçe teşkilatımıza bildirdi. Biz de raporlama ekibimizle birlikte bahsi geçen bölgeye gittik. Bu yörede oturan sakinlerle birlikte inceleme yaptık. Kendi gözlerimizle kirliliğe şahit olduk. Kirli üzerinde uçan martıların ve atık ile beslenmeye çalışan kuşların fotoğraflarını çekip çevre kirliliğini belgeledik. Yaşanan durum içler acısı. Büyükşehir bir an önce bu rezaleti görmeli, gerekli önlemleri bir an önce almalıdır. Vatandaşın gösterdiği duyarlığı kentimizi yönetenler de göstermeli." Özyiğit, doğal yaşamı bozan ve her türlü canlının sağlığını tehdit eden bu ihmalkarlıkların giderilmesi için hemen çalışma başlatacaklarını belirtti. Bu arada aynı yerde bir carettanın ölmesi vatandaşın tepkisini daha da artırdı.

551 MİLYONLUK YATIRIM YAPACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, bütçesinin yüzde 43'ünü yatırıma ayırdığını açıkladı. 2014 yılında başta Körfez temizliği olmak üzere, içme suyu ve kanal alt yapısı yatırımlarının öne çıkacağını belirten İZSU yetkilileri şu bilgileri verdi: "551 milyon liralık yatırım planımızda Çamlı, Bostanlı, Değirmendere, Alionbaşı barajları ile Yeni Foça ve Türkelli arıtma tesisleri de var. 1 milyar 284 milyon 400 bin liralık bütçemizin 551 milyon 352 bin liralık bölümünü yatırımlara ayırdık. İZSU'nun 2014 yılı faaliyetlerinde Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasitesinin artırılması, Gördes Baraj suyunu arıtacak Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin inşaatı, Yeni Foça ve Türkelli'ye kurulacak atık su arıtma tesisi, Körfez'de su kalitesinin artırılması çalışmaları, su ve su şebekesi yatırımları, su kaçakları kontrol projesi, barajlar, arıtma ve su teminine yönelik çalışmalar yer alıyor. Yatırımlarımızda su havzalarının korunması ve yeni kaynakların bulunarak sağlıklı su temini çalışmaları da ağırlıklı olarak yer alıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'in hali içler acısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN